Insidious: Chapter 3 (2015): Biz İnandık Siz de İnanın

Fatma Onat
Fatma Onat
05 Haziran 2015

Yarım bırakılmış, uğurlaması yapılmamış hayatların, gidenle kalan arasında sürdürülmeye çalışılan bağın imkânsızla ilişkisini mümkünle tamamlayan bir film bu. Duygusal hasarların onarılmasını olanaklı kılan umutlu bir yerden de okunabilir bir yöntemi var filmin.

Ölüm ile yaşam arasındaki diyalektik ilişkide birinin diğerinin sonu olmadığından, aralarındaki karşıtlığın birbirini doğurduğundan hareketle bedensel kopuşları sonsuz bir vedayla ilişkilendirmek pek de mümkün değil. Bu vedayı yapmamak ya da kabullenmemek noktasında gidenle kalan arasında özel bir ilişki doğar. Fakat bu ilişki “yaşayan”ın durduğu yerden yer yer korkutucu, çokça yabancı bir iletişime dönüşür. Bu noktada medyumların, ruh bilimcilerin kapısını çalmak en çok başvurulan yöntemdir filmlerde. Ruhlar Bölgesi, bu yöntemi kullanarak hayatla bağı güçlü, korku dozu yüksek, seyir keyfi büyük bir ilk filmin üçüncü ayağı olarak çıkıyor karşımıza.

insidious-2

İlk iki filmin odağında yer alan ailenin sahasından uzaklaşıp geçmişe dönüyor hikâye. İkinci filmden akibetini bildiğimiz medyum Elise’in de odağa alındığı bir noktadan kuruluyor öykü. Elise’in yeteneklerini yeniden kullanıp kullanmamak noktasında ikilemi filmin çatışmasına katkı sağlıyor. Bütün meziyetlerine rağmen “korku”yla kurduğu ilişki medyumluğun gerçeküstü bir güç ya da korkusuzluk tanımadığına bir vurgu gibi. Karakterin en büyük gücü en büyük korkusu aynı zamanda. Bu klasik inşalar filmin ayaklarının yere daha sağlam basmasını sağlasa da filmi daha güçlü bir yere taşımak noktasında güçlü bir etkiye sahip değil.

İlk filmdeki bilinmezlik sürükleyici bir öğe olarak merakı fazlasıyla büyütüyordu. İkinci film giderilmiş merakın boyutlarını aktarmak üzerinden kuruyordu yapısını. Bu yapım ise gidenlerle kalanlar arasındaki duygusal bağın kuvvetine yoğunlaşıyor daha çok. Anne kız, karı koca yakınlığında; sorusu cevaplanmamış boşluklu alanları doldurma arzusu, ölenle hayatta olan arasında deneyimlenmemiş bir iletişimin yollarına çıkarıyor karakterleri.

insidious_1-2

Yarım bırakılmış, uğurlaması yapılmamış hayatların, gidenle kalan arasında sürdürülmeye çalışılan bağın imkânsızla ilişkisini “mümkün”le tamamlayan bir film bu. Duygusal hasarların onarılmasını olanaklı kılan umutlu bir yerden de okunabilir bir yöntemi var filmin. Çünkü gerçeküstü yapı içinde ruhlarla ilişki kurmak imkânsızla, psikiyatrik bir sanrıyla ilişkilendirilmiyor. “Bilinmeyen”in geldiği alanda somut kanıtlar bırakması, iddia edilenin delilikten öte bir gerkçeklikle buluşması, baş etmesi güç olana karşı ortak bir mücadele alanı yaratılması filmin kurgulanan yapısı içinde büyük ve inandırıcı bir gerçeklik olarak var. Bu, üç filmin de ortak özelliği. Seri içinde en iyi yerde duran ilk film yer yer gerçekle halüsinatif olan arasında gel gitler kursa da sonrasında o da somut kanıtlar ve ortak bir inanışın etrafında şekillenmekteydi. Yaşanılanın adını koymak ve ona göre bir başa çıkma yöntemi geliştirmek noktasında dramatik akışı hızlı kurgulanmış bir seriden söz etmek mümkün.

Serinin ilk iki ayağında imzası olan yönetmen James Wan‘ın yerine bu kez Leigh Whannell var yönetmen olarak. Whannell kurduğu atmosferde ilk iki filmin önemli özelliklerini kaybetmemeye özen göstermiş. O da sadece karanlıkla yaratılan bir korku çıkarmıyor karşımıza. Tersine, gündelik bir halin, aydınlık ve ışıklı bir sabahın içinden de sesler çıkarıp korkuyu her ana yayabiliyor. Seslerin ve görüntülerin gücü noktasında kötü ruhların hilkat garibesi figürler olarak varlık göstermesi yer yer komik unsurlara dönüşme riski taşısa da genel olarak insanda büyük korku yaratma meziyeti olan bir film var karşımızda. Öyle ki, filmi izlediğiniz sinema salonunda, sağınızda üç koltuk ötede oturan adamın film başladığında orda olup olmadığı tereddütü yaşatabilen bir film söz ettiğim. Film bitince gördüm ki o adam vardı ve sağdı.

Fatma Onat

onatfat@gmail.com

**

Türkçe Adı: Ruhlar Bölgesi 3

Yazan ve Yöneten: Leigh Whannell

Oyuncular: Dermot Mulroney, Stefanie Scott, Angus Sampson

Yapım: ABD, 2015

Süre: 98′

 

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5