I’m So Excited (2013): Saçmalama Hakkı

Kaan Karsan
Kaan Karsan
09 Mayıs 2013

Bazı yönetmenlerin değil; bütün yönetmenlerin bir ya da birkaç kez saçmalama hakkı vardır. İşte Los amantes pasajeros, Almodovar’ın açık ve net bir şekilde bu hakkını kullandığı filmi. Öyle ki kendi filmografisinin ilk dönemi dahil hiçbir yere oturtulamayan nam-ı diğer ‘Aklımı Oynatacağım’, Türkçe çevirisinin hakkını seyirci nezdinde veriyor.  Levent Kırca’dan Yasemin Yalçın’a uzanan zengin bir külliyata(!) selam çakarak ilk saniyesinden itibaren tuhaf bir nostalji tufanına –ya da bir mizahi zaman makinesine- dönüşen film, sadece Almodovar’ın değil; senenin de en ucube(msi) eserlerinden bir tanesi.

Los amantes pasajeros işlerin yolunda gitmediği bir uçak yolculuğunu merkezine alarak bizi birbirinden absürt karakterlerle ve onların takıntılarıyla tanıştırıyor. Almodovar bu esnada kamerasını, tıpkı karakterlerini ettiği gibi, bir uçağın içerine hapsediyor; kafasına estiğinde uçaktan çıkarak filme dakikadan gayrı katkısı olmayan yan hikayeler anlatıyor; canı isterse kimi karakterlerini tümüyle bir kenara bırakarak onlara bir fıkranın yardımcı rolünü biçiyor. Los amantes pasajeros, sinemanın yıllar içerisinde bayatlattığı onlarca komedi öğesini hem onurlandırıyor hem de baş tacı ediyor.

Almodovar filmlerinin alt ya da üst katmanlarında mutlaka rastlanan sınıfsal çatışmalar ve ülkenin sosyopolitik vaziyeti de Los amantes pasajeros’un meselesi… Business Class ve ekonomi sınıfı arasına perde koyan uçaklar üzerinden kendi ülkesine hâkim hiyerarşiyi ele alan yönetmenimiz, ekonomi sınıfını olası bir kriz anında ‘uyutarak’ eleştirel yumruklarını açık bir şekilde savuruyor. Basitçe görülüyor ki filmin gündeme karşı olan tavrı bile en az mizah anlayışı kadar bayağı ve sığ… Bu sebeple de Los amantes pasajeros’tan herhangi bir anlamda derin sulara dalmasını beklemek büyük bir hayal kırıklığına yol açabilir.

los amantes 1

Cinsel organlar ve şakalar; filmin duygusuna koşut giden abartılı oyunculuklar ve kendisi başta olmak üzere sinemaya dair hiçbir şeyi umursamayan bir yönetme anlayışı Almodovar’ın yeni filminin anahtarları… Yönetmene duyduğunuz saygıya doğru orantılı olarak her dakikası ayrı bir eziyete dönüşen filmin tatmin edeceği kitle ise hiç kuşku yok ki Almodovar’ı fazla tanımayanlardan oluşuyor. Son filmi “İçinde Yaşadığım Deri”den sonra yeteneklerini dinlenmeye yatırdığını düşündüğümüz Almodovar, mizaha dair umutsuz bir tablo çiziyor.

Skeç ardına skeç; karikatür ardına karikatür formülüyle yayımlanmasının üzerinden altmış sene geçmiş bir mizah dergisi tadını yakalayan Los Amantes pasajeros’un kimi anlarda fazlasıyla tanıdık gelmesinin tek sebebi ülkemizde çekilen kalitesiz komedi filmleri değil. Film, İspanyol Sineması’ndan tanıdığımız bütün oyunculara bir şekilde yer vermeyi başarıyor. Antonio Banderas ve Penelope Cruz’lu, en az filmin geri kalanı kadar manasız olan açılış sahnesi ise filme karşı oluşan parametrik beklentinizi bir noktada sabitleyecektir.

Los amantes pasajeros’un yönelttiğimiz tüm eleştirileri anlamsız kılabilecek kadar ‘özel’ olan durumu ise Almodovar’ın filmi yaparken takındığı tavır kuşkusuz. Zira Almodovar, bu filmi yaparken açık bir şekilde iyi bir film yapmak için yola koyulmuyor ve henüz yoldayken dahi hem kendisiyle hem de amacıyla dalga geçiyor. Filmin majör festivalleri dolaşmıyor olması da aslında bu yüzden. Almodovar’ın tek isteği oldukça bayağı, tatsız tuzsuz ama hafif bir film ortaya çıkarmak…  Kendisi bunu ziyadesiyle başarıyor. Filmden geriye ise kocaman bir ‘neden’ sorusu kalıyor.

 ***

Kaan Karsan

kaankarsan@gmail.com

twitter

 

Türkçe Adı: Aklımı Oynatacağım

Yönetmen: Pedro Almodovar

Senaryo: Pedro Almodovar

Yapım: İspanya, 2013

Oyuncular:  Javier Cámara, Pepa Charro, Lola Dueñas, Antonio Banderas, Penélope Cruz, Hugo Silva, Miguel Ángel Silvestre

Süre: 90′

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
2 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 5