Horrible Bosses (2011): Patrondan Kurtulma Sanatı

Kaan Karsan
Kaan Karsan
11 Ağustos 2011

Hollywood’dan gelen “kara” komediler dahi birazcık parlak renklere bezenmiş olsalar da, “Horrible Bosses “, “”Bridesmaids” ile beraber, okyanus ötesinden son dönem gelen en komik filmlerden biri. Hatta gitgide basitleşen ve sıradanlaşan, belli isimlerin tekeline giren komedi sinemasının son birkaç yılında parlıyor bile denebilir.

Farklı işlerde çalışan üç arkadaşın, kendilerine hayatı zindana çeviren üç “korkunç” patronu öldürme hevesine girmesi noktasından çıkış yapan film, zaman içinde olayların işin içinden çıkılmaz bir hale gelmesiyle her anı güldürme potansiyelli olan ve güldürme işini belden aşağı vurarak yapmayan bir metin haline geliyor. En büyük gücünü oyuncu performanslarından alan filmde ön rollerdeki tüm oyuncuların parladığını söylemek mümkün.  Jason Bateman, Kevin Spacey, Jason Sudeikis, Charlie Day, Jennifer Aniston Jamie Foxx ve Colin Farrell  gibi hem televizyon hem de sinema dünyasında oldukça göz önünde olan isimleri bünyesinde bulunduran Horrible Bosses, neredeyse bütün oyuncuların yeteneklerinden hakkıyla yararlanmayı başarıyor.

It’s Always Sunny In Philedelphia’nın sevilen oyuncularından olan Charlie Day, ani tepkileri olan, biraz tanıdık ancak yine de komik bir karakterler karşımıza çıkarken, son yılların en önemli komedi dizilerinden biri olan Arrested Development’ın yıldızı Jason Bateman yer yer dizideki karakterini hatırlatsa da filme fazlasıyla katkı sağlıyor. Üçüncü mağdur çalışan rolündeki Jason Sudeikis ise yine önceki rollerine nazaran çok farklı bir performans ortaya koymasa da filmin ruhuna kesinlikle zarar vermiyor. Öte yandan patronları canlandıran Kevin Spacey, Jennifer Aniston ve Colin Farrell filmin en komik yanını oluşturuyorlar ve topladıkları övgüleri fazlasıyla hak ediyorlar.

Olayların saniye saniye daha absürt ve beklenmedik boyutlara taşınmasıyla karakterlerin verdiği her tepki ilgi çekici hale geliyor filmde. Anbean yükselen tempo ve karakterler arasındaki diyaloglardaki başarı da filmin kalitesini yukarılara taşıyor. Yer yer karakterler fazla uç noktalara doğru ilerleseler ve biraz karikatürize dursalar da filmin akışı içerisinde bu izleyeni çok da rahatsız etmiyor. Bütün bunların ışığında karşımıza dünyayı kurtarmayan fakat her anıyla seyircisini eğlendirebilen, özenle çekilmiş, iyi yazılmış ve oynanmış pek keyifli bir komedi filmi çıkıyor. Bu da son dönem yaşanan başarılı komedi kıtlığında filmi fazlasıyla ilgi çekici hale getiriyor.

 

***

Kaan Karsan

kaankarsan@gmail.com

twitter

***

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5