La prima cosa bella (2010): Herkes için “İlk güzel şey”


Ezgi Küçüktuğsuz
23 Mayıs 2011

“Pek fazla bilinmeyen, belki kıyıda köşede kalmış ama size güzel vakit geçirtebilecek sempatik filmler kuşağı”nda bu hafta: La prima cosa bella: ilk güzel şey. Kocasıyla sorunları olan 2 çocuklu çok güzel bir kadın en sonunda çocuklarını da alıp kocasından ayrılınca hayatları tamamen değişir. Büyük çocuk olan Bruno ve kız kardeşinin de elbette ki tüm dünyaları değişmiştir.

Hikayeyi artık yetişkin olmuş çocukların ve annenin ağzından geriye dönük anılarından görüyoruz. Görüldüğü gibi oldukça klasik, belki okuyunca sıradan ama konunun işlenişi açısından keyifli bir film bu. İtalyan sıcaklığı mı dersiniz anne rolünü oynayan hatunun hem genç hem yaşlı halinin muhteşem güzelliğinden mi dersiniz (hayran kalınası bir güzellik) yoksa diyalogların akıcı ve komik olması mı bilemem, beni sık sık güldürmüş zevkli vakit geçirtmiş şirin bir film olmuş.


Görsellikler, renkler başarılı, zaten İtalya’da geçen bir film kesinlikle bir avantaja sahip bu açıdan, hayran olunası bir ülke. Karakterler yer yer karikatürize olabilecekken kenarından toparlanmış ve “Türk bu” dense yadırgamayacağımız kadar yakın kişiler çıkmış ortaya. Hikaye basit ama sıradanlığı sırıtmıyor. Tekrarlanan birkaç espri baymıyor. Sürekli kahkaha atıp yerlere yuvarlamıyor film sizi sık sık gülümsetiyor ki bu benim ilkine göre tercihimdir. Dramatize edilip duygusala bağlayabilecek yerleri -ki filmin içindeki yan konulardan sadece birinden bilmem kaç sezonluk tv dizisi çıkardığımız düşünülürse- dozunda bırakıp ağlak olmayışı da ayrıca bir artı.

Sonuç olarak hep tutkuyla yaşamış hayat dolu bir annenin asık suratlı ve nemrut oğluyla, nemrut oğlanın saf ve arada kalmış kız kardeşiyle ve hepsinin birbirleriyle olan ilişkisi bize rengarenk ve eğlenceli bir gözle yansıtılmış. Ödipal durumlara da hafiften göz kırpan bu aile öyküsü, filme ismini veren şarkıyı sevenlere, ailesini özleyenlere ve kendini sebepsizce umutsuz hissedenlere ilaç gibi gelecek diye düşünüyorum.

Şudan şöyle kısa bir bakış atmanızı tavsiye ediyorum efem:

22496148

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5