Hard Candy (2005): İntikam Meleği

Alican Yıldırım
Alican Yıldırım
14 Şubat 2012


David Slade’in çektiği ilk film olan Hard Candy, pedofiliyi merkezine alan psikolojik bir gerilim.

Film, bir internet yazışmasıyla açılır. Henüz kim olduklarını bilmediğimiz karakterler iki takma isim olarak ekranda durmaktadır. Onların da birbirlerini daha görmediklerini yazışmadaki diyaloglardan anlarız. Birkaç saat içerisinde görüşme kararı alırlar.

İlk sahnede bilgisayar ekranına yapılan zoom ve çeşitli açılanlardan alınmış panlarla hazırlanmaya çalışılan gerilimin nedeni cafe’de anlaşılır. Hayley henüz 14 yaşında bir kızdır. Cafe’de sipariş verirken kendisine yaklaşan bir adamla irkilir. Bu adam biraz önce internette yazıştığı kişidir: Jeff. Jeff 32 yaşında bir fotoğrafçıdır. İkili arasında internette gördüğümüz flörtleşme cafe’de de devam eder. Ancak aralarındaki ilişkiyi yöneten kişinin Hayley olduğunu çok geçmeden anlarız. Jeff sanki her şeyin sınırını ona bırakmıştır. Sadece bazı cümlelerinde Hayley’i uyarmakta, “Onu 4 sene daha beklemek zorunda olduğunu” söylemektedir. Ama bu cümleyi kurarken bile gülümser. Film, Jeff’in Hayley’e karşı tutumu üzerinde oldukça uzun bir sorgulamada bulunur bu sahnede. Jeff’in davranışlarının Hayley’i cesaretlendirmesi üzerinde. Örneğin Jeff, Hayley sipariş verirken gelmiştir. Ve Hayley yediği kekten ikram etmek istediğinde Hayley’in dudaklarına yapışmış çikolata sosunu parmağıyla sıyırıp tadar Jeff. Sohbeti Hayley yönetmektedir evet, ancak Jeff Hayley’e bir türlü “gerekli sınır”ı çizmez aksine onunla yaşıtı bir kadınmış gibi flörtleşir. Bu, filmin tamamında üzerinde durulan ve Hayley’in biraz sona yapacağı tüm davranışlara neden olarak gösterilecek durumdur.

Hayley henüz Jeff’e kendini tanıttığı gibi 14 yaşında masum bir genç kızdır seyirci için. Utangaç, sevimli ancak yaşıtlarına göre zeki ve olgun bir genç kız. Bir şekilde kendini Jeff’in evine davet ettirmeyi başarır. Ve bu durumla birlikte filmin akışında bir değişim gerçekleşir. Film şuana kadar reşit olmayan bir kızın kendinden 18 yaş büyük bir adamla flörtleşmesi ve yakınlaşmasıyla başlayan, adamın evinden sonlanan klasik bir pedofil hikayesidir. Ancak filmin tamamında çok güçlü olan dramatik akış, ikili henüz arabada eve yollanırken bile bu durumun altında başka bir şey olabileceğini sezindirmektedir. Jeff’in şehir merkezinden uzak, oldukça iyi tasarlanmış evi hitchcockvari bir gerilime sahne olacaktır.

Cafe’deki konuşmalarda seyircinin Jeff hakkında fazla fikir edinmesine bilinçli olarak izin verilmemişti. Daha çok Hayley’in yönettiği bir konuşmaydı bu ve onun yaşamı üzerineydi. Jeff’in evine girildiğinde, seyircinin onu tanımaya başlamasına izin verilir. Aynı zamanda Hayley için de bildiklerini sorgulama fırsatıdır bu. Jeff konuğuna bir içki hazırlar ancak, Hayley çocuksu bir sevimlilikle “içinde ne olduğunu bilmediği” bir şeyi içemeyeceğini söyleyip, kendisi bir şeyler hazırlar ve Jeff’e ikram eder. Hayley’in söylediği her söz, yaptığı her davranış filmin geriliminde önemli bir unsurdur. Aynı zamanda bu sözlerin altında bir çeşit uyarı da yatmaktadır. Harley’in uyarısına kulak asmayan Jeff, onun ikram ettiği içkiyi içmeye başlar. Hayley, Jeff’in evini araştırmaya başlar. Duvarında asılı bir düzine genç kız fotoğrafına anlam veremez. İçlerinden biri Jeff’in eski kız arkadaşıdır. Bu Jeff’in yumuşak karnıdır. Konuşmayı bu noktaya getiren Hayley, Jeff’in tüm ilgisini de tek bir noktaya çekmeyi başarır. İçkisi biten Jeff’in içkisini tazeler. Ancak Jeff kendini iyi hissetmiyordur. Hayley yanında getirdiği bir cd’yi müzikçalara takıp kendisinin de fotoğraflarını çekmesini ister ve dans ederken üzerindeki tişörtü çıkarır. Jeff buna karşı koymaya çalışır ancak beceremez, içkinin içindeki ilacın tesiri altındadır. “Bu müzik videosu etkisini kes!” demekle yetinir. Kendi ilgisinin manipüle edildiğinin farkına varmıştır. Ancak ilacın etkisiyle baygınlık geçirir. Uyandığındaysa elleri ve ayaklarının bir sandalyeye bağlanmış olduğunu fark eder. Filmin ilk yarısı sona ermiştir.

İkinci yarı harika bir ters köşeyle açılır. Artık ipler tamamen “küçük kız”ın elindedir. Bir şey aramaktadır. Orada olma nedeni de budur zaten. “BİR ŞEY”. Jeff’in bilgisayarını karıştırır. Dosya paylaşım programından birçok resim indirilmiştir ama resimler bilgisayarda değildir. Hayley, Jeff’in evini aramaya başlar. En küçük bir iz bulamaz. Tüm bu arama sırasında Jeff’le olan ilişkisini de başından itibaren öğrenmiş oluruz. Jeff’le internette kurduğu ilişkide Jeff’in Hayley’i etkilemek için kendini başka biri gibi tanıtması, onun sevdiğini söylediği pek tanınmayan müzik grupları hakkında internetten araştırdığı bilgileri ona kendi fikriymiş gibi yazması… Hayley chat kanalında farklı isimlerle de Jeff’le yazıştığını söyler ancak yaşını daha büyük söylediğinde konuşma aniden kesilmiştir her defasında. Bunlar Jeff hakkında bir şeylerin ipucudur. Ancak Hayley aradığı şeyi hiçbir yerde bulamaz. Sonra aslında çok göz önünde bir yerde “bir şey”lerin saklandığını fark eder; masa şeklinde tasarlanmış bir kasada. Tıpkı Hitchcock’un “Rope”unda arkadaşlarını öldüren iki sevgilinin onu salonlarındaki bir sandıkta saklaması gibi. Fakat masanın içine yerleştirilmiş bu küçük kasa şifrelenmiştir. Hayley, şifreyi çözüp kasayı açtığında Jeff hakkındaki fikirlerinde yanılmadığını fark eder. Kasanın içi uygunsuz fotoğraflarla doludur. Hepsi Jeff tarafından çekilmiş, reşit olmayan kızlara aittir. Fotoğraflardan sadece biri pornografik değildir. Biraz önce gittikleri cafede çekilmiştir. Hayley’in aslında neyin izini sürdüğünün anlaşılmasına neden olur bu fotoğraf. Fotoğraf birkaç aydır kayıp olan Donna Mauer isimli bir kıza aittir. Jeff onu tanımadığını sadece fotoğrafını çektiğini söyler ancak Hayley inanmaz. Neden fotoğrafını hala saklamaktadır? Hayley Jeff’le girdiği bir münakaşadan sonra onu bayıltmak zorunda kalır. Jeff uyandığındaysa filmin en etkileyici sahnesi başlamak üzeredir. Salonda bir masaya sırt üstü bağlanan Jeff, 14 yaşındaki bir genç kız tarafından hadım edilecektir!

Jeff inanamaz ve yapmaması için Hayley’e yalvarır. Ancak bu gerçekleşecektir. Hayley Jeff’i traş eder ve ameliyata hazırlar. Sahnedeki ritm, konuşmalar, yalvarmalarla uzatıldıkça uzatılır. Hayley’in ameliyat için yaptığı hazırlıklar nerdeyse diejetik bir şekilde anlatılır. Büyük olaya hazırlık süresi uzadıkça uzar. Bu süre içerisinde Jeff kendini sorgulamaya başlar. Kendini çocukluğundaki bir hikayeyle affettirmeye çalışır. Hayley için yalnızca bir alay konusudur bu. Ameliyatı yapar ve duş almak için banyoya gider. Jeff masadan bir şekilde kurtulur ve aslında hiç ameliyat edilmediğini fark eder. Sadece testisleri bir aletle sıkıştırılmıştır. Elinde bıçakla banyoya gider. Tıpkı Hitchcock’un “Psycho”sunda olduğu gibi. Duş perdesini çeker fakat içeride kimse yoktur. Hayley banyoya girer ve elindeki elektrik veren aletle Jeff’i tekrar etkisiz hale getirir.

Hayley, Jeff’i bağladığında yaptığı şeyin suç olmadığını çünkü ona henüz fiziksel zarar vermediğini açıklamıştır. Onu hadım etmeyerek de filmin başından beri çizilen “intikam alan masum kız” imajına ters düşecek bir şey yapmaz. Ancak hikaye bu şekilde de bitmeyecektir elbet. Jeff’le Hayley arasında bir pazarlık başlar. Hayley Jeff’in eski kız arkadaşını arayıp eve gelmesini ister. Şimdi Jeff’ten beklediği çatıya kurduğu iple kendini asmasıdır. Kıza Jeff’in kirli dünyasıyla ilgili hiçbir şey söylemeyeceğine dair söz verir. Tek istediği kendini onurlu bir şekilde öldürmesidir. Hayley tüm delilleri yok edip oradan uzaklaşacaktır.

Bu kedi fare oyunu seyirciye Jeff hakkında çok şey öğretmiştir. Ancak her şey Hayley’in bakış açısıyla sunulur. Ve onun gizledikleri de açıklanmaz. Mesela Hayley’in Jeff’in kasasında bulduğu resimlerin ne olduğu bir sırdır, seyirciye gösterilmez. Sadece Jeff’i Hayley’e psikolojik olarak de teslim edecek türden ağır şeyler olduğunu anlarız. Çünkü bu resimlerden sonra Jeff’in sakladığı her şey tuzla buz olmuştur. Hayley Jeff’le oynamaya devam eder, örneğin duşa girme yalanı Jeff’i denemek için hazırlanmış bir oyundur aslında. Jeff kurtulduktan sonra kaçmayı ya da polisi aramayı düşünmez her “normal insan” gibi. Sadece intikam almak için kızı aramaya koyulur. Jeff’in “Bana gelen sendin.” sözüne Hayley’in yaşından büyük sözleri pedofili hakkında önemli bir derstir aynı zamanda: “Pedofiller hep aynı şeyi söyler. ‘Çok seksiydi, kendisi istiyordu. Teknik olarak bir kız olsa da, kadın gibi davranıyordu.’ Bir çocuğu suçlamak ne kadar kolay değil mi? Bir kızın kadın gibi davranıyor olması, bir kadının yaptıklarına hazır olduğu anlamına gelmez!” Jeff içinde sakladığı birkaç şeyle yaşamaktadır. Bunlardan birinin bir cinayete karışmış olmanın yükü olduğunu filmin sonuna kadar bilmeyiz ancak emin olduğumuz şey Jeff’in hastalığıdır. Bu, davranışları, sözleri ve olaylara karşı takındığı histerikli tavırlarla açığa çıkmaktadır.

Filmin pedofili ekseninde ilerlemesi, on dört yaşındaki bir kızın gözünden anlatılması, gerilim yaratmak için oluşturulan dramatik olay akışının harika dizilimi, içindeki birçok eksiği gizlemeye yetmiyor ne yazık ki. Bu yüzden yaşadığı bazı ciddi inandırıcılık sorunları var. Örneğin Harley’in yaşına rağmen bu kadar başarılı bir planla kendinden on sekiz yaş büyük bir adamı alt etmesi gibi. Ya da filmin son sahnesinde Jeff’in, elindeki silahla onu intihar etmeye zorlayan Harley’e direnmeyip kendini asması, eski kız arkadaşıyla ilgili her şeye çok duygusal tepkiler vermesi filmin havada kalan durumlarından bazıları.

Hayley’in kim olduğunu da öğrenemeyiz film boyunca. O yalnızca hikayeye bizimle birlikte bakarken bir anda seyircinin içindeki sese kulak verip hikayenin içine karışmış kızdır. Jeff’e “Ben senin şuana kadar kandırdığın bütün kızlarım” der. Film Harley’in içine karıştığı bu şiddeti belki de meşrulaştırmak ve karakterin “melek” imajını zedelememek için birçok kurtarıcıya başvurur aslında. Bunlar hem gerilimi arttırmak için kullanılır hem de Jeff için uyarı niteliğindedir. Örneğin Harley’in Jeff’le buluşmak için seçtiği cafe, daha önce Jeff’in kayıp kız Donna’yla buluştuğu cafedir. Hatta oturdukları masanın yanındaki duvarda kızın kayıp ilanı hala asılıdır. Hayley bir tişört beğenir, Jeff onu Hayley için satın alır. Tişörtün üstünde Edward Hopper’ın “Nighthawks” tablosu vardır. Tablo hikayeye girişiyle o kadar çok metaforu peşinden getirir ki; yalnızlaşan kent insanının interneti arkadaş edinmek için bir yer olarak görmesi gibi. Her şey tablodaki gibi şehrin merkezinde ve çok açıktır ama insanlar o kadar umursamazdır ki kimse on dört yaşında bir kızın otuz iki yaşında bir adamla flörtleşmesinden rahatsız olmaz örneğin. Herkes kendine yabancılaşmıştır. Tabloda üçgen bar masasıyla hapsedilen barmen Jeff için bir uyarıdır ancak Jeff bunu fark etmez. Daha sonra Hayley “deli olduğunu” söyler konuşma sırasında şaka yollu. Evde içki ikram ederken, içinde ne olduğundan emin olmadığı bir şeyi içmediğini belirtir. Ve Jeff’e kaçması için birkaç fırsat tanır. Jeff içgüdülerinin o kadar etkisindedir ki hiçbirinin farkına varmaz ve kendi sonunu hazırlar.

Hard Candy pedofili hakkında, hikayesinde bazı eksiklikleri olsa da, oldukça cesur ve başarılı bir sorgulama.

 

 

yildirim1895@gmail.com

twitter.com/yildirim1895

 

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5