Happy Together (1997): “Hadi tekrar başlayalım”

Alican Yıldırım
Alican Yıldırım
25 Mart 2012

Kar Wai Wong’un 1997 yılında Cannes Film Festivali’nde altın palmiyeyi zorlayan ve yönetmenine en iyi yönetmen ödülünü kazandıran filmi Happy Together, iki erkeğin gel gitli ilişkisini “yalnızlık” ve tamamlanamama sorunsalıyla anlamaya çalışan bir aşk hikayesi.

Ho Po-wing ve Lai Yiu-fai birlikte olamayan ancak ayrı da yaşamayan bir çifttir. Yiu-fai filmin başında kurduğu cümleyle ilişkileri hakkında çok fazla ipucu veriyor aslında. Çift bir odada ilişkileri hakkında düşünmektedir. Siyah beyaz çekilen sahnede, alt üst olmuş bir oda da kısa ve stadycam’le çekilmiş hareketli planlar odadaki çiftin düşünceleri hakkında ipuçları vermektedir. Yatakta uzanan Po-wing birlikte olduğu adama umursamazca: “Hadi tekrar başlayalım” der. Lai Yiu-fai bunu kabul edercesine sevgilisinin yanına gider. Bu gel gitli ilişkideki boyun eğen taraf odur. Po-wing bütün çekilmez ve sinir bozucu davranışlarına rağmen ilişkiyi ayakta tutmaya çalışır Yiu-fai. Ancak bazen yapılabilecek hiçbir şey kalmaz. Birlikte gitmeyi hayal ettikleri Iguazu şelaleri için çıktıkları yolda Po-wing onu terk eder. Artık Yiu-fai’yi çekememektedir.

Hikayenin bu noktasından sonra Kar Wai Wong, kamerasını Yiu-fai’ya çevirir. Yabancı bir ülkede çalışıp, en azından eve dönüş için para kazanmak için uğraşan Yiu-fai hikayenin baş karakteridir. Yiu-fai bir gece kulübünde yer göstericiliği yaparak bir şekilde hayatını kurar. Ancak çalıştığı yere Po-wing’in gelmesiyle hayatı tekrar alt üst olur. İkilinin arasındaki çekim onları yeniden birlikte olmaya zorlar. Ancak artık aralarında aşktan çok bir eski yakınlık duygusu vardır. Birbiriyle tamamlanmaya çalışırlar ancak beceremezler. Zaman tıpkı Iguazu Şelalerin’de akan su gibidir. Aralarında çok şey geçmiş, çok şey değişmiştir. Ancak yine de ilişkilerini ayakta tutmak için bir şeyler yapmaya çalışırlar. Örneğin yaralı Po-wing’i evine getiren Yiu-fai onun tüm bakımını üstlenir ve ona çocuk gibi bakmaya başlar. Ancak aralarına asla cinsel bir yakınlığın girmesine izin vermez. Bulaşıkçılık yapmaya başladığı bir yerden sürekli Po-wing’i arayıp bir şeye ihtiyacı olup olmadığını sorar. Bu sırada hikayeye çalıştığı yerdeki bir çocuk dahil olur: Chang. Chang’in gözleri pek iyi görmemekte, o yüzden insanların seslerini dinleyerek ses tonlarından duyguları hakkında çıkarımlar yapmaktadır. Yiu-fai’ya “Sesinde bir memnuniyet var” der. İkili arasındaki flörtün üzerinde fazla durulmaz. Chang’in varlığını öğrenen Po-wing’in kıskançlık krizlerinin sebebidir sadece Chang. Aynı zamanda hikayedeki bir diğer yalnız insan. Ailesinden ayrı yaşamakta, kendi ayakları üzerinde durmaktadır.

Bu kalabalık şehir üç yalnız adamın yalnızlıklarını kaldırabilecek kadar büyük değildir. Po-wing, Yiu-fai’yla kavga edip evi terk eder. Chang veda edip bir yolculuğa çıkar. Yanında Yiu-fai’nin sesini kaydettiği bir walkman vardır. Ama kayıt yalnızca ağlama seslerinden ibarettir. Yiu-fai’nın tamamlanmamışlığının belgesidir aynı zamanda bu kaset.

Yiu-fai memleketine dönmeye karar verir ancak önce birlikte Po-wing’le birlikte gitmeyi planladıkları Iguazu şelalerine yalnız gider. Uzun bir tebessüm geride bıraktıklarını düşünmek için yeterli bir mesafedir aynı zamanda.

Film, ilk bölümündeki siyah-beyaz stadycam planlarıyla Gus Van Sant’in ilk filmi Mala Noche’yi hatırlatsa da Wai daha sonraki sahnelerinde, 2046 ve In the Mood for Love’da çokça göreceğimiz özgün anlatım biçimini müjdeliyor.

Yönetmenin vazgeçemediği görüntü yönetmeni Christopher Doyle’un sinematografisi de filmin atmosferinin oluşmasında önemli bir etkene sahip. Hikayenin sahneden sahneye değişen ve oldukça farklılaşan ritmini göstermek konusunda oldukça usta Doyle.

Astor Piazzolla’nın müzikleriyse bu ritme oldukça hoş bir tat bırakıyor.

Happy Together çoğalan, çoğaldıkça birbirinden uzaklaşan insanların sıradan yalnızlıklarına üç adamın benzer yalnızlıklarıyla yanıt vermeye çalışan bir film. Bunu bir karakterinin cümlesiyle çok iyi açıklıyor: “yalnız insanlar birbirlerine benzer.”

Alican Yıldırım

 

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5