Glück (2012): Başkası Olma, Kendin Ol

Gulcin Kaya
Gulcin Kaya
29 Mart 2013

Edebi eserlerin beyazperdeye uyarlanması işi her zaman beklendiği gibi bir sonuç vermiyor. Söz konusu ‘uyarlama’, yani bir kurmacanın gerçeklik ve samimiyetini başka bir kurguyla yeniden inşa edilmeye çalışılması işlemi, özellikle özgün esere sıkı sıkıya bağlı kalınmaya çalışıldığı anlarda kimi sıkıntılar yaratabiliyor. Edebiyat ve sinema birbirinden en sık beslenen iki sanat dalı olsa da bazı anlarda kanlarının uyuşmadığı bir gerçek. Bu haftanın az sayıda kopyayla vizyona çıkan filmi Glück (Mutluluk), kâğıt üzerinde var olması muhtemel çekici ve samimi hallerini perdede yitirmesini de buna borçlu gibi.

Konudan kabaca bahsetmek gerekirse, izlediğimiz hikâye sokaklarda yaşayan evsiz bir punk’ın, ülkesindeki savaştan kaçarak Berlin’e sığınan ve sokaklarda bedenini satarak hayatta kalmaya çalışan bir ‘evsiz’in karşılaşma ve birlikte bir eve sahip olma sürecini işliyor. Birbirinden tamamen farklı bu iki karakteri bir araya getiren şey ise toplumda ‘farklı’ sıfatıyla etiketlenmiş oldukları gerçeği. İlişkilerini inşa etme aşamasında savaş travmaları, kaybedilen yakın arkadaşlar ya da kimlik problemleri gibi empati kurmada zorluk çekmeyeceğimiz faktörler devreye gidiyor. Belki filmin isteğinin de bu yönde olması ve izleyiciyi buna adeta zorlaması işleri karıştıran nokta oluyor. Her planın çoğu filmde olduğu gibi “burada öfkelen diye bunu gösterdim”, “şu an bu kadına acıman gerekiyor”, “bir sonraki sahnede ne olacağını merak et diye bu yaşandı” gibi hesapçı içsesleri var, burada da bir sorun yok aslında. Ancak ne zaman ki matematik, bir iç ses olmaktan çıkıp formüllerini alenen sergiliyor, orada tahammül sınırlarını zorlayan anlar başgösteriyor. Bu matematikte ise; sırf vurucu olabilmek adına sağa sola serpiştirilen ve spot ışıkları altında devleştirilen ayrıntılar, her sahneye bir şarkı iliştirme heyecanı, slow motion tekniğiyle çekilen video klip bölümleri, hikâyeye hiçbir katkısı olmayan anekdotlar, bir şeyleri sürekli sembollerle anlatma ısrarı mevcut.

glück görsel

“Evsiz bir punk’ın mülteci bir fahişeyle karşılaşır ve…” çıkış noktası bir romanda ya da filmin uyarlandığı kısa hikâyede karşımıza çıktığında belli seviyede bir ilgi çekiciliğe sahip olabilir. Hatta üst seviyede bir gerçeklik hissini dahi yaratabilir. Ancak sinemaya aktarıldığında işler bu şekilde yürümemiş gibi. Zira hikâyeyi kurgulayan ve hayata yakınlaştıran kişi, yönetmen ne kadar gerçek ya da fantastik olduğunu kafasında belirlemiş, izleyiciye de hayal gücünü ya da mantığını kullanabileceği pek bir alan bırakmamış. Nihai tabloyu sevebilmeniz de film izlerken izlediğiniz şey üzerine egzersiz yapmayı ne derece sevdiğinize bağlı.

Filmin yönetmeni ve senaryo yazarı Doris Dörrie’nin büyük bir hevesle kotardığı filmi, kendisinin hikâye anlatmayı ne kadar sevdiğini bir kez daha kanıtlıyor gibi. Zira Glück uzun süresi boyunca, hikâyesiyle ilgisini ölçmeksizin hemen hemen her şeyi delicesine anlatma ve gösterme çabası güden bir yapıt. Bu gereksiz ısrar, filmin net bir kimlik kazanmasına ve bizi buna ikna etmesine izin vermiyor. Marjinal olma hevesiyle tür filmlerinin gelenekselliğinden ve klişelerinden kaçmaya çalışırken, kötü bir Uzakdoğu melodramı taklidine dönüşüveriyor. Bu noktada da gereksiz bir psikolojik ve fiziksel şiddet ortamı yaratıp yavan bir beden sömürüsüne dönüşmekte sakınca görmüyor. Böylece Glück göründüğü gibi olamıyor, göründüğü şeyi olmaya çalışıyor. Bu haliyle de son derece barışık gibi. Elindeki malzemenin absürtlük potansiyelinin üzerine gidip bunu işleme şansını kullanmak yerine anlamsız bir ciddiyet türküsü tutturuyor.

 

Not: Filmin güzel playlist’ine bizden de bir ekleme. Tarkan’dan geliyor, Şıkıdım.

 

Türkçe Adı: Mutluluk

Yönetmen: Doris Dörrie

Senaryo: Doris Dörrie

Yapım: Almanya

Oyuncular: Andrea Sawatzki, Alba Rohrwacher, Vinzenz Kiefer

Süre: 112′

 

***

Gülçin Kaya

gulcinnkaya@gmail.com

twitter

***

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5