Gelecekten Anılar

Kaan Karsan
Kaan Karsan
04 Temmuz 2011

“Gelecekten Anılar”, Hüseyin Mert Erverdi tarafından yazıp yönetilen ve son derece profesyonelce çekilip kurgulanan deneysel bir kısa film. Geniş bütçeli modern bilimkurguları aratmayan bir teknik altyapıya sahip. Atmosfer açısından da son derece başarılı bir film olmuş. Ekibin farklı bir iş ortaya koyduğu ve bunu müthiş bir emek sarf ederek yaptığı çok açık. Ayrıca filmin yaratıcısı bir Ekşi Sözlük yazarı ve Ekşi Sinema bünyesinde kısa filmci sözlükçüleri toplamak amacımızdan haberi olur olmaz bize ulaştı. Kendisine bu başarılı kısası için hem teşekkür ediyoruz, hem de kendisinin bundan sonraki tüm işlerini merak ve heyecan içinde bekliyoruz. Film hakkında daha çok açıklama, aşağıda ekibin kendi ağzından bulunuyor:

“Saf şimdi, gelecegi yutan geçmişin kavranamaz ilerleyişidir. Aslında her hissediş zaten anıdır.”

“The pure present is an ungraspable advance of the past devouring the future. In truth, all sensation is already memory.”

Gelecekten Anılar, klasik anlatı yapısında bir film olmaktan uzak, temelde bir mood piece, yani başı, ortası ve sonu olan bir öykünün aktarılmasından ziyade, çeşitli ruh hallerinin izleyicide yer etmesine uğraşan, bunu da büyük ölçüde yaratılan görsel ve işitsel atmosfer ile sağlamaya çalışan bir kısa film.

Gelecekten Anıların ön hazırlık çalışmaları ilk olarak 2007 yılında başladı ve tamamlanması 3 seneyi buldu. Bu üç sene içinde proje birçok defa uzun süren bekleme süreçleri yaşadı, bu süreçlere neden olan şeyler; tam olarak istenen çekim mekanını bulamamaktan tutun ekip üyelerinin kimisinin büyük ölçekli taşınma yaşamasına kadar birçok irili ufaklı nedenle oluştu. Gelecekten Anılar büyük parasal kaynaklarla, büyük bir ekibin gerçekleştirdiği bir proje değil, temelde Hüseyin Mert Erverdi, Rıza Nazım Ulusoy ve Michael Fakesch’in yaratıcı çekirdek ekibi oluşturduğu, bir avuç insanın yoğun özveri ile çalışıp tamamladığı bir proje. Çalışmalara başlanan 2007 yılından filmin tamamlandığı 2010 yılı sonuna kadar geçen zaman zarfında hem film hem de bizler kaçınılmaz olarak hayatlarımızla ilgili olarak birçok değişik fazdan geçtik. Bu filme de kaçınılmaz bir şekilde yansıdı. En başta görece daha naif bir tür filmi denemesi olarak yola çıkılmışken, finalde varılan noktada bir derdi, bir meselesi olan, gücü yettiğince bir şeyler deneyen, her ne kadar tür filmi elementleri barındırsa da aslında oldukça deneysel bir kısa film çıktı ortaya.

Gelecekten Anıların tamamlanması, bizlerin kişisel tarihçelerimiz açısından bir milat görevi görüyor. Şu an üzerinde çalıştığımız ya da yakın gelecekte çalışacağımız yeni projeler için de bize çok şey öğreten, yol gösteren bir proje oldu. Gelecekten Anılar, bağımsız bir kısa film olduğundan kendisini yaratan ekibin hayallerinden parçalar taşıyor. Umarım sizleri de bu hayalin içine bir nebze olsun dahil edebiliriz.

47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Finalist
40. Uluslararası Sehsuchte Film Festivali Finalist
22. Uluslararası Ankara Film Festivali Finalist
22. Uluslararası Istanbul Film Festivali Finalist
17. Uluslararası San Gio’ -Verona Film Festivali Finalist
7. Uluslararası Detmold Kısa Film Festivali Finalist
7. Uluslararası Monterrey Film Festivali Finalist
7. Akbank Kısa Film Festivali Kurmaca Dalı Finalist
64. Uluslararası Cannes Film Festivali Turkiye Seckisi
61. Uluslararası Berlin Film Festivali Turkiye Seckisi
8. Metro Group Kısa Film Yarısması Finalist
4. Uluslararası Ploiesti Kısa Film Festivali Finalist
6. Uluslararası Atina Bilim-Kurgu ve Fantastik Film Festivali Finalist
4. Galatasaray Universitesi Sinepark Kısa Film Festivali Finalist

Facebook page : facebook.com/​pages/​Gelecekten-Anılar/​308523045277

Facebook group : facebook.com/​group.php?gid=112245082131416

Official site : gelecektenanilar.com