Frances Ha (2012): Durma, Dans Et!

Fırat Ataç
Fırat Ataç
30 Ekim 2013

Özellikle Amerikan bağımsız filmlerinin her daim başvurmakta çekince görmediği metropol peri masalları, var ettikleri ana karakterin eline bakar çoğu zaman…O elden beklediğiniz yardımı aldığınızda çevresindeki insanlara ve şehre yönelirsiniz. Bu üç ana hattın mümkün mertebe başarı ile birbirine eklemlenmesi materyali vasat üstü bir duruma getirmeye yeter, bundan sonra yapacağınız bütün artistik tercihler – artistik kabiliyetiniz varsa- eli yüzü düzgün bir işle izleyicinin karşısına çıkmanızı sağlar.

Sinemasını ‘karanlık ve kişisel komediler’ üzerine kurgulayan Noah Baumbach’ın, filmin senaryosunda da kendisine yardım eden başrol oyuncusu Greta Gerwig sayesinde daha pozitif sulara adım attığı Frances Ha, yukarıda saydığımız gerekliliklerin hepsinin yanına birer birer tik atıyor. Kökleri, sürekli bir işleri ve güçlü bağlılıkları olmayan, yirmilerinin ikinci yarısındaki insanları, ana karakteri Frances üzerinden, çoğunlukla Frances özelinde bize aktarıyor.

maxresdefault

New York’taki ufak bir apartman dairesinde, hem en yakın arkadaşı hem platonik aşkı olan (Frances’ın deyişiyle; ‘birbirleriyle hiç seks yapmamış lezbiyen bir çift gibiler) Sophie ile yaşayan Frances, sivrilmeyi pek başaramasa da dansa büyük bir tutkuyla bağlı. Hayatındaki bu iki önemli ilgi alanı onun için gayet yeterli, fazlasında gözü yok. Ancak bu ikisinden birinin elinin kayıp gitmesini kaldıracak gücü olduğu da söylenemez.

Sophie’nin önce erkek arkadaşıyla yaşama kararı alması, çok geçmeden buna nişanlılık halini de eklemesi Frances gibi geride bırakılmaktan ölümüne korkan biri için hiç de iyi haber değil. Normal şartlar altında ‘yetişkin bedenindeki bir çocuk’ olarak tanımlanabilecek bu kadının, kendisi için ‘çok anormal şartlar altında’ neler yapacağı da filmin geri kalanını oluşturuyor zaten.

Frances Ha, kendinizi iyi hissettiren bir film. Bunun en büyük sebebi karmaşık bir hikaye yapısına sahip olmaması. Yen ev arkadaşları bulunuyor, onlarla oldukça iyi vakit geçiriliyor, yemek davetlerine katılınıyor. Frances, hala istikrarsız olsa da dansa devam ediyor ve edecek. Mühim olan gündelik hayattan bahsederken de sizi hikayenin içerisinde tutabilmek ve Noah Baumbach bunu layıkıyla başarıyor. Frances’ın girdiği her ortamın hem en akıllı hem en zeki kadını olabilmesi, zaten büyümüşken hala büyümeye çalışması her bir dakikayı ilginç hale getiriyor. Karakterin kendine hayran bırakan hallerine ve tam bir kaybeden imajı çizdiği anlara aynı doğallıkla yaklaşılması filmin en büyük kozu.

frances 1

İstediği her an kendisine duyduğunuz sempatiyi arttırabilme özelliği olan Frances, modern hayatları ve ilişkileri olumsuzluklarına rağmen yüzümüzdeki gülümsemeyi eksik etmiyor, başka bir karakterle ‘sonu gelmeyen bir trajedi’ olarak nitelendirebileceğimiz anlarda bile ‘yine de mutlu’ hissiyatını bize geçirmeyi biliyor. Tam da bu noktada ‘Greta Gerwig bu filmde bir harika dostum’ cümlesini kurmamız gerekiyor.

Baumbach’ın görüntü yönetmeni Sam Levy ile birlikte gösterişe kaçmayan bir anlatım yakaladığı siyah-beyaz renk paleti, hem Fransız Yeni Dalgası’nın hem de Woody Allen klasiği Manhattan’ın ruhunu geri çağırıyor. Bu tercih Frances Ha’ya zamansız bir klaslık katsa da Baumbach bu durumu olayları romantize etmek için kullanmıyor. Bu devirde New York’un bir fantezi öğesi olarak kullanmak, içinde yaşayanlar için fazlasıyla gülünç bir hayalperestlik olurdu.

Formülü arızaya uğratmadan ama yenileyerek, ‘içinde romantizm olmayan bir romantik komedi nasıl çekilir ?’ sorusuna cevap aradığını tahmin ettiğim Noah Baumbach ve Greta Gerwig ikilisi, Frances Ha ile ulaştıkları sonucu bize sunuyorlar. Sizi temin ederim ki sunuş da lezzeti de takdire şayan…

***

Yönetmen: Noah Baumbach

Senaryo: Noah Baumbach, Greta Gerwig

Yapım: ABD, 2012

Oyuncular: Greta Gerwig, Mickey Sumner, Adam Driver, Michael Esper

Süre: 86’

***

Fırat Ataç

firat_atac@hotmail.com

twitter

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5