Extras: Merchant-Gervais Inc.

Kaan Karsan
Kaan Karsan
05 Temmuz 2011

Ricky Gervais’i tanıyan tanır, İngiltere’den çıkmış en komik adamlardan biridir.  İngilizlerin genel mizahıyla yoğrulan, fakat tamamen kendi yetenekleri doğrultusunda yonttuğu bir mizah anlayışını, “the Office”, “an Idiot Abroad” gibi dizilerle ve “Invention of Lying” gibi filmlerle tüm dünyaya tanıtmış ve büyük bir hayran kitlesi kazanmıştır. Gervais, “the Office”in formatını Amerika’lı yapımcılara satmış ve ortaya yedi sezondur devam eden ve en önemli başrol oyuncusu Steve Carell’in ayrılma kararına rağmen devam edecek müthiş bir uyarlamanın çıkmasına ön ayak olmuştur. Ricky Gervais’in “the Office” kadar bilinmese de, kültleşmiş bir dizisi daha vardır, o dizinin adı da “Extras”tır.

Extras, adından da anlaşılabileceği üzere -elbette ki komik bir anlatım diliyle- figüranların yaşadıklarına bir bakış atıyor. Ricky Gervais ve Ashley Jensen tarafından canlandırılan Andy Millman ve Maggie Jacobs karakterlerinin yanısıra, tüm projelerde Ricky Gervais kadar payı olan Stephen Merchant’da önemli karakterlerden birini canlandırıyor. Dizinin iki yazarı Gervais ve Merchant, yarattıkları “facepalm” mizahının yanısıra oldukça derinlikli bir duygusallık yaratmayı da başararak bu yalnızca 2 sezonluk (12 bölüm ve uzun bir özel bölüm) kısacık diziyi önemli kılıyorlar.

Extras dizisinin bir başka önemli özelliği de, her bölüm bir başkasıyla karşılaştığımız konuk oyuncular. Dizinin bölümlerinin adını, o bölüm oynayacak konuk oyuncuların adı belirliyor. “Ben Stiller” bölümü ile başlayan dizi, “Kate Winslet”, “Patrick Stewart”, “Les Dennis”, Samuel L. Jackson”, “David Bowie” gibi çok ünlü kişilikleri konuk ediyor. Dizilerde kendilerini oynayan bu kişiler, son derece antipatik bir “ünlü” portresi çizerek gerçek hayattaki mütevazilikleri ve komplekssizlikleri ile fazlasıyla dikkat çekiyorlar. Dizi bazen de bölüm ismiyle ipucunu vermediği bazı ünlüleri de konuk ederek ekran başında şaşkın bir şekilde kalakalmanıza neden olabiliyor.

Gervais ve Merchant’ın Extras’ın metnindeki mizahı, “the Office, “Arrested Development”, “Flight of the Conchords”,”Curb Your Enthusiasm” gibi özgün dizilerin tarzına yakın bir mizah denebilir. Yani ortada klasik sit-com izleyicisine uzak ve itici gelebilecek, Ricky Gervais’i tanıyan ve sevenlere ise bir şenlik yaşatacak yepyeni bir mizah var.  Ricky Gervais’in şahsen çok karşı olduğu “gülme efekti” de tabii ki de bu dizide kullanılmıyor. Dizideki komiklikler, yer yer zincirleme yanlış anlaşılmalardan yer yer ise son derece özgün esprilerden oluşuyor.

Ricky Gervais’in canlandırdığı Andy Millman karakteri, figüran olarak gittiği her sette replikli bir rol kapmaya çalışan, günün birinde kendi dizisini yazıp zengin, ünlü ve saygıdeğer olmanın hayallerini kuran naif bir karakter. Onun en yakın dostu Maggie Jacobs ise “naif” kelimesinin tanımını baştan yapabilecek saflıkta bir mizaca sahip olan, çok büyük hayalleri olmayan ve bir şekilde yaşamaya çalışan müthiş bir karakter. Stephen Merchant’ın canlandırdığı efsanevi Darern Lamb karakteri ise ise Andy Millman’ın menejerliğini üstlenen lakin bu mesleğin çarklarıyla ilgili hiçbir bilgiye sahip olmayan bir kişi.

Extras yukarıda da bahsettiğim gibi12 bölümden ve buna ek bir uzun özel bölümden oluşan, bölüm başına yalnızca yarım saatinizi alacak olan bir dizi. Dizinin ruhunu tanıyabilmek için ise sıkılsanız dahi diziye biraz sabretmeniz gerekiyor, zira dizinin tadı, karakterleri ve konsepti iyice tanıdıktan sonra çıkmaya başlıyor.

Stephen Merchant ve Ricky Gervais mizahının en güzide örneklerinden biri olan Extras, hoşlandığınız takdirde tekrar tekrar dönüp izleyeceğiniz, değerli bir dizi. Hele ki artık son derece tekdüzeleşen ve birbirinin aynısı olmaya başlayan Amerikan sit-comlarından sıkıldıysanız Ricky Gervais, Greg Daniels, Larry David, Mitchell Hurwitz gibi yaratıcı beyinlere yönelmek için daha iyi bir zaman diliminde bulunamazsınız. Extras, Ricky Gervais ve Stephent Merchant, Ekşi Sinema tarafından tavsiye edilir.