DVD Köşesi – Bölüm 1: Bir Film’in Başka Sinema DVD’leri

Kaan Karsan
Kaan Karsan
02 Nisan 2014

Bir Film, Mart ayında Başka Sinema kapsamında gösterilen filmlerin DVD’lerini ‘Başka Sinema Seçkisi’ adı altında, ayrı bir seri olarak basmaya ve dağıtmaya başladı.  Birbirinden güzel ve özenli kapak tasarımlarıyla yeni bir koleksiyon çılgınlığına yol açma potansiyeli taşıyan bu DVD’leri birer birer tanıtmaya başlıyoruz. Her Başka Sinema DVD’sinin ayrı bir numaraya sahip olduğunu ve DVD koleksiyonerlerinin, yeni bir maceraya atılmak durumunda kalacaklarını ilk celseden ve memnuniyetle belirtelim.

genç ve güzel-1

No:1 Genç ve Güzel (Jeune & jolie / Yön: François Ozon)

Fronçois Ozon’un geçtiğimiz sene Cannes Film Festivali’nde yarışan filmi Genç ve Güzel, kendi kimliğini toplumun ve aile müessesinin dışladığı bir yerde bulan genç bir kadının dört mevsimini anlatıyor. Senenin en dikkat çekici keşiflerinden Marine Vacth’ın canlandırdığı Isabelle karakteri, ayrıksı bir büyüme öyküsünün odağı… Aileye ve aileyi oluşturan bireylerin rollerine dair cesur ama kendi bağlamında çekingen söylemleri olan film, Ozon’un kariyerindeki en iyi işlerinden biri değil. Ancak Ozon’un hafif bir hikayeyi sadece kendi maharetleriyle nasıl bir noktaya taşıyabileceğini gösteriyor.

Genç ve Güzel’in DVD’si, Bir Film’in Başka Sinema DVD’lerinin bir numarası olması hasebiyle ayrı bir önem arz ediyor. DVD raflarınızdaki yeni sırayı kurmaya bu DVD ile başlayabilirsiniz.

Filmin Notu: 3/5

***

sen_sarkılarını_soyle (2)No:2 Sen Şarkılarını Söyle (Inside Llewyn Davis / Yönetmen: Joel&Ethan Coen)

Tıpkı Genç ve Güzel gibi prömiyerini Cannes’da yapan yeni Coen filmi Sen Şarkılarını Söyle –sonda söyleyeceğimizi başta söylersek- sadece geçtiğimiz senenin değil son yılların en iyi filmlerinden biri… İsmiyle müsemma, 60’lı yılların Amerika’sında asla kavrayamadığı hayallerinin peşinde koşan bir folk müzisyeninin iç dünyasını ve dışardaki dünyayla uymazlığını anlatıyor. Coenler, başı sonu net, çizgisel bir hikaye anlatmaktansa döngüsel bir hikaye anlatıyorlar. Inside Llewyn Davis’in olanca karamsarlığının kaynağı da zaten filmin bittiği noktada gizli. Her turun sonucu başa dönen, ancak her turda biraz daha tükenen bir karakter Llewyn… Yanı başında Bob Dylan yükselirken…

Inside Llewyn Davis DVD’si dahilinde bir kamera arkası belgeseli bir de filmin harika fragmanı yer alıyor. Inside Llewyn Davis, Başka Sinema DVD’leri arasında ıskalanmaması elzem filmlerin en yücesi.

Filmin Notu: 4,5/5

***

GloriaNo:3 Gloria (Gloria / Yön: Sebastian Lelio)

Sebastian Lelio’nun Berlinale’den En İyi Kadın Oyuncu ödüllü filmi Gloria, orta yaşlarında, toplum ve ülke tarafından unutulmuş bir kadının (hatta kadınların) öyküsünü tüttürüyor. Gloria, Pinochet tarafından apolitize edilmiş, silikleştirilmiş kadınların bir sözcüsü adeta. Lelio, kendi annesinden gözlemle yarattığı bu karakterinin başına türlü belalar sarıyor ve onun bu olaylara nasıl tepki vereceğini röntgenliyor. Delirmenin pençesinde gibi duran, halbuki büsbütün normal bir kadının hikayesi her türlü his dünyasına dokunuyor. Gloria, hem çok trajik hem de çok komik bir film. Gösterildiği dönemde aldığı bütün övgüleri hak ediyor.

Gloria DVD’nin dahilinde filmin fotoğraf galerisi ve fragmanı mevcut. DVD’nin kapağı ise izleyeni filme ve enfes final sekansına karşı yeniden iştahlandıran, muhteşem afişten.

Filmin Notu: 4/5

***

Great BeautyNo: 4 Muhteşem Güzellik (La grande bellezza / Yön: Paolo Sorrentino)

Muhteşem Güzellik, adı üzerinde, muhteşem güzelliğin peşine düşmüş bir metropol entelektüelinin   kısır döngüsünü anlatıyor. Jep Gambardella, kendini aşağı yukarı şöyle tanımlıyor: “Ben her türlü       partiye girip eğlenebiliyordum. Ancak asıl olarak o partileri bir kaosa sürüklemenin kudretini elime   geçirmek istiyordum.” Sorrentino, açık ve net olarak tepeden bakmacılığın ikiyüzlülüğüne,     üst sınıfın cafcaflı rollerine bir şamar indirmenin peşinde. Filmin Fellini ve Antonioni estetiğine   durmaksızın selam çakan ‘güzelliği’ ise ancak ismiyle anlaşılabilir. Muhteşem Güzellik, geçtiğimiz senenin en büyük reji başarılarından biri.

Muhteşem Güzellik’in tek sorunu ise dağınıklığından ileri geliyor. Sorrentino’nun birçok filminde hali hazırda bulunan ‘hikaye anlatma problemi’ sanki bu filme de sirayet etmiş. Bu noktada, filme karşı geliştireceğiniz beğeninin, filmin sizi ikna etmesine bağlı olduğunu da belirtmeliyiz.

Filmin Notu: 3/5

***

kırık_çemberNo:5 Kırık Çember (The Broken Circle Breakdown / Yön: Felix Van Groeningen)

Groeningen’in Kırık Çemberi, düşünce dünyalarını birbirlerine oldukça zıt yerlerde konumlandıran bir kadın ve bir adamın çok büyük bir acıya doğru savruluşlarının öyküsünü, Hollywood alışkanlıklarına dirsek temasında anlatıyor. Hasta bir kız çocuğu bir hastanede hayatı için savaşırken ellerinden hiçbir şey gelmeyen bir anne ve bir baba sadece birbirleriyle dövüşebiliyorlar. Kırık Çember, bu noktaya gelmenin hikayesini anlatıyor biraz da… Bir kadın ve bir adam tanışıyorlar; hiçbir zaman uzlaşamayacak olmaları besbelli olsa da birbirlerine tutunmak için çabalıyorlar.

Kırık Çember’in en güçlü yanı Country müziğinin çok güçlü örneklerini, mükemmel zamanlamayla takdim etmesinden ileri geliyor. Oyuncular ve Groeningen’in tertemiz yönetimi de övgüyü hak ediyor. Lakin ‘biz bunu görmüştük’ hissi biraz olsun filmin sertliğini hafifletiyor.

Kırık Çember’in Başka Sinema DVD’sinde filmin fotoğraf galerisi ve sinema fragmanı yer alıyor. Kapak çalışmasının harika olduğunu yinelememize gerek dahi yok.

Filmin Notu: 3/5

***