Drive (2011): Yalnız Kovboy

Western’in ikonografik özelliklerini taşıyan stilize bir suç filmi

John Ford’un ‘The Searchers 1956’ filmi ; bir Western başyapıtı olmasının dışında Martin Scorsese’ye büyük ilham vermiştir. Oda çok sevdiği bu filmi , kendi şehir anlatısının içine Western’in ikonografiksel öğelerini adapte ederek ‘Taxi Driver 1976’ gibi bir başka başyapıtı sinema tarihine armağan etmiştir. Bu ikonografik öğeler en basitinden; ‘at’, ‘altı patlar’, ‘çöl’, ‘kovboy şapkası/kostümü’,’yalnız kovboy’ ve ‘kızılderililerdir’.

Bazı filmler direkt yoldan bu türle melezleşir; ‘Westworld 1973′,’ Blood Simple 1984′,’Red Rock West 1993′, ‘No Country For Old Men 2007’. Bazıları ise, bu ikonografiden bir yada bir kaç şey alarak kendi anlatısına enjekte eder; bahsettiğim ‘Taxi Driver 1976’ gibi, ‘Paris Texas 1984’, ‘ A History Of Violence 2005’ ve ‘Gran Torino 2008’ gibi…

 

 Drive filmi de, Western’la direkt yoldan melezleşmeyen ama Taxi Drive’a daha yakın duran bir film. Yani; Searchers’da ki kızılderililerden kurtarılmaya çalışan kız ile Taxi Driver’da ki kurtarılmaya çalışan fahişenin, bu filmde kurtarılmaya çalışan bir aile olduğunu görüyoruz. Bu bağlamda;  karakterimize bir kovboy gözüyle bakabilir hatta yalnız,isimsiz (no name) ve az konuşan (man of few words) protatip Western karakterlerinden biri olduğunu rahatça düşünebiliriz.Onunda, atını iyi yönlendiren bir Driver olduğunu söyleyebilir,  Clint Eastwood’un Sergio Leone’nin filmlerinde ki  ağzından düşürmediği tütünü burada kürdan olarak karşımıza çıkıyor ve karakterimizi  bir bütün kovboy olarak algılamamıza sebep oluyor. Bu yalnız kovboy;  tıpkı yan mesleklerinden biri olan dublörlük gibi, başka insanlar için kendini tehlikeye atabiliyor.Yönetmen böylece; bu çeşit şehirlerde bıçak sırtı durumları  yalnızca kovboylar kurtarabilir ve adaleti sağlayabilir demek istiyor.Filmine Western’lerin stok karakterlerinden birini enjekte ediyor.

80’lerde aksiyon ve erotik film çekmiş yapımcıları da filmin dünyasında karşımıza kötü adamlar olarak çıkıyor. Yönetmen de, 80’ler aksiyon sineması yapımcıları üzerinden ‘yapımcı’lara para babaları ve mafya yakıştırması yapıyor.Hiyerarşik düzeni ve o mafyanın başı olan karakter de ilkel olan ve bir av silahı olabilecek ‘bıçak’ kullanıyor.Araba tamircisi karakterini bıçakladığı sahne de; direkt yoldan değil, üstten damar keserek işkence amaçlı ilkel bir biçimde yapılıyor. Bu çeşit ilkel yöntemler; Western’lar da daha çok ‘kızılderililer’in kullandığı bir yöntem olduğu vesilesiyle, kötü adamlarımızı ve baş mafyamızı filme Western olarak baktığımız da filmin ‘kızılderililer’i olarak algılamamız kolaylaşıyor.

Yönetmenin ; son derece stilize bir biçimde vahşi ve kanlı (hatta gore seviyesinde),üst düzey şiddet içeren sahneleriyle de, önemli Western’ler çekmiş Sam Peckinpah’ın ve sinemasının ne kadar kalıcı olduğunun altını çiziyor. Kovboy’umuzun ceketinde ki akrep figürü de yönetmenin ‘The Wild Bunch 1969’ın da ki ‘stilize akrep’ sahnesini akıllara getiriyor.

Driver; araba tamircisi,dublör ve katil gibi bir çok kimliğe de sahip. Bu kimliklerini net biçimde pekala bastırabiliyor ama asla iyi ve kötü gibi bir çizgide ayırt edemiyor. Bu, onun bir çeşit katil olma iç güdüsüne aslında yardım eden ek kimlikler olarak karşımıza çıkıyor. Daha çok arka planda ve öteki olmayı seçiyor tıpkı Taxi Driver’da ki ‘hero’ gibi. Akrep işlemeli cekedi; Wild Bunch’da ki akrep dışında, bu kimliklerinin birinin bir parçası konumunda..

Genç yönetmenin; kiralık katil filmleri, kara film ve urban crime/drama denilen şehir odaklı tür filmlerini bir çeşit ‘pastiş’ hale getirerek, sinemada ki en eski türlerden biri olan Western’in ikonografisine ve Taxi Driver’a olan hayranlığının bir uzantısı olarak algılayabiliriz. Bütün bu lafların dışına; türlerin konvansiyonel film gramerini değiştirmeye çalışarak da içerik değil biçim diyen bir yönetmenin, olabildiğince stilize ve başarılı bir anti-kahraman çalışması Drive.

 

Bu yazı man of few words tarafından kaleme alınmıştır.

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5