Dom Hemingway (2013): Anti-Anti-Kahraman

Kaan Karsan
Kaan Karsan
01 Mayıs 2014

Sinemanın en sevilen karakterlerini şöyle bir gözden geçirecek olsak, muhtemelen karşımıza çıkanlardan en az yarısının anti-kahramanlardan oluştuğunu fark ederiz. Topyekün ‘iyi’yi temsil eden bir düz kahramanın aksine; sevabıyla günahıyla, bütün olumsuzluklarıyla daha ‘gerçek’ ve ‘insani’ bileşenlerden meydana gelen bu karakterler, çoğunluğun ahlakını ve beklentileri pek umursamazlar. Birçoğunun, öncelikle kendilerine itiraf edemedikleri, paspas altına süpürdükleri ve ‘olumsuz’ taraflarını keskinleştiren bir yaraları vardır geçmişten. Bu yara, çoğu anti-kahraman hikayesinin hem gizli serimi, hem de düğümüdür. Richard Shepard’ın halis mulis günahkarı Dom Hemingway de biraz olsun formülize etmeye çabaladığımız bu tipik anti-kahraman formülünün yeni ürünü. Farz-ı misal, Dom’un olumlu tarafı sadakati; olumsuz tarafı ise bu sadakatin Dom’u sadece ‘suç’a karşı sadık kılması… Kimseyi gammazlamak istemediği için son on iki yılını hapiste geçiren anti-kahramanımız, nihayet dışarı çıkarak bu süreçte pek bir değişen şehrine yeniden ayak uydurmanın –kendi metotlarıyla- yollarını arıyor.

dom hemingway 1-1

Richard Shepard’ın baştan sona kara mizah üzerine bina ettiği metni, açılış sekansıyla birlikte kendini eleveriyor aslında. Belli ki artık karşımızda sözünü sakınmayan, ‘ayıp’tan kaçınmayan, terbiyesiz, ahlaksız, lakin, eğer önümüzdeki doksan dakika boyunca sıkıntıdan ölmek istemiyorsak mutlaka sevmemiz gereken –en azından sevecek bir yönünü bulmamız gereken- bir adam var.  Mevzubahis edepsiz açılış sekansında Dom, hapishanede hemhal olduğu oral seks aracılığıyla dışarıdaki dünyaya karşı bilenmeye başlıyor. Yokluğunda, tam on iki yıl boyunca onu umursamamış olan şehrin hakkından nasıl geleceğini, varlığını gözardı eden sokakları nasıl teker teker becereceğini anlatıyor bu cinsel zeminde. Mümkün olmadığını biliyor olmasına rağmen suç işlemeyi askıya almayı, hatta, çok uzaklaştığı kızıyla arasını düzeltmeyi falan hesaplıyor, hiç çaktırmasa da… Anti-kahramanın gerçeğe dirsek teması da dış görünüşüne yansıyan bu çelişkilerinden güçleniyor.

Dom Hemingway’in ‘sıradan’ ya da en azından ‘vasat’ bir anti-kahraman olabilmesi adına bütün gereksinimleri karşılanmış gibi görünüyor bu noktadan bakınca. İçinde bir yerlerde saklı bir iyilik var; ancak bu dışarıya göreceli olarak olumsuz yansıyor. Dom Hemingway’in çok sevdiği kızıyla arası kötü; dolayısıyla geçmişinden bugüne taşıdığı bir yarası da var. Hatta hatta, Dom Hemingway’in ahlaksız meslek hayatı süresince ilmek ilmek ördüğü bu kısır döngüsünü bozmak adına bir planı da var; ancak herhangi bir insanınkinden çok daha farklı… Richard Shepard’ın mezkur anti-kahraman klişeleriyle ördüğü karakterinin en büyük problemi ise, sinema tarihinin ‘önemli’ anti-kahramanları denli ‘zeki’ olmaması. Yönetmenimiz, durmaksızın sırtını Dom’un mahkumiyet sürecinde yaşadığı cinsel deneyimleri baskılama çabasına yaslayarak karakterinin erkekliğini ön plana çıkarıyor; bu basit tezatlıktan ucuz bir mizah çıkarıyor. Şakaların ayıp ya da yüz kızartıcı olmasına alışmak mümkünken, ucuzluğuna ve kirliliğine ikna olmak pek mümkün olmuyor. Yönetmenin bütünüyle tek bir karakterin üzerine kurduğu filmi, karakterini derinleştirmek yerine devamlı olarak aptallaştırıyor; projenin ‘amaçsızlığını’ unutturmak yerine ön plana çıkarıyor.

dom hemingway 2

Üslubu itibarı ile sadece yetişkinlere hitap eden bir filmin, mizah konusundaki parlaklık düzeyinin bu kadar kısık kalması ve hedef şaşırması büyük bir ironi elbette ki. Karşımızda vasat söylemi nedeniyle yetişkinleri, söyleminin tonu nedeniyle de yetişkin olmayanları ıskalayan bir film var. Üstelik senaryosundaki zaafları teknik muzipliklerle de kapatamıyor. Özenli ve yetkin görüntü yönetmenliği ve Jude Law’un karakterine adanmış oyunculuğu bunların ışığında teferruat olarak kalıyor. En nihayetinde kendini özel zanneden sıradan karakterin ismini taşıyan filmlere bir yenisi ekleniyor.

Kaan Karsan
twitter

***

Yönetmen: Richard Shepard

Senaryo: Richard Shepard

Yapım: İngiltere, 2013

Oyuncular: Jude Law, Richard E. Grant, Demian Bichir, Emilia Clarke, Glenn Hirst, Richard E. Grant

Süre: 93′

***

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5