D@bbe – Bir Cin Vakası (2012): Bunaltı Film Furyası Devam Ediyor

Kaan Karsan
Kaan Karsan
04 Ağustos 2012

Uzakdoğu esintileri –ya da rüzgârları- taşıyan ve İslam mitolojisini evirip çevirip kullanan korkutma metotlarıyla Hasan Karacadağ’ın öyle ya da böyle sinemamızda kendi halinde bir marka haline geldiğini kabul ederek başlayalım.  Kendisinin 2000’ler sonrasında, kalite açısından irili ufaklı örnekleriyle kârlı bir tür olduğu anlaşılan ve yavaş yavaş ülke sineması içerisinde nicel özellikleri nedeniyle ‘özgün’ bir janr olduğu ortaya çıkan korku filmleri silsilesinin de tetikleyicilerinden biri olduğu söylenebilir. Korku türünün yeni bir icat olmayan ancak moda haline gelmesi yakın geçmişe dayanan bir alt-türü olan “buluntu filmler” furyasının da Hasan Karacadağ gibi çağını(özellikle de çağdaşlarını) takip eden bir yönetmenin gözünden kaçmasını bekleyemezdik(!).

Cannibal Holocaust gibi rahatsız edici bir öncülden doğan ve akabinde Blair Witch Project ile yeniden gündeme gelen “found footage” filmlerin “Paranormal Activity”, “Rec”, “Cloverfield” gibi örneklerini yakın dönemde izlemiştik. Hatta bu alt-tür korku sinemasının bahçelerine öyle bir kök saldı ki “Ada: Zombilerin Düğünü” ve “Karadedeler Olayı” gibi iki yerli örnekle bu yönelime karşı kayıtsız kalmadığımızı gösterdik. El kamerası ile kotarıldığından dolayı gerçeklik hissini körükleyen ve bir tür sahte-belgesel sendromunu arkasına alan bu filmlerin yeni yerli örneği ise “Dabbe: Bir Cin Vakası”.

Uyurgezerlik sorunundan muzdarip bir anne, ona yardım etmeye çabalayan bir baba, başına gelecek türlü ürkütücü hallere hiç hazırlıklı olmayan bir kız çocuğu ve elbette en sonunda eve ve aileye musallat olan İslami mitler… Kısacası karşımızda, Paranormal Activity’nin İslam dünyasının fetiş öcülerine adapte edilmiş konsepti var. Filmin asıl sorunu da zaten her biri bir diğerinin kopyası olan bu buluntu filmlerin özünden yeni bir şey çıkaramamış olması değil. Filmin sorunu, buluntu film türünü kullanıp tam anlamıyla bir buluntu film olamamasında yatıyor.

Öncelikle karşımızda işi el kamerası estetiğine yaklaştırmaktansa 4:3 görüntü formatına indirgeyip diğer filmlerle aynı dokuyu yakalamaya çabalayan bir film var. Dijital ama ucuz efektlerle ve anlık gürültülerle seyircisini ürkütmeye çalışan “Dabbe: Bir Cin Vakası” ilk saniyesinden tutulduğu dizi estetiği nedeniyle her anında çuvallıyor. Ani gürültülere karşı refleksleri gelişmiş bir izleyici iseniz, filme beraber gittiğiniz dostunuzun herhangi bir el şakasıyla sizi korkutması daha olası. Ya da cılız bir yaprak hışırtısının…

Filmin ilk altmış dakikası boyunca konuya girecekmiş gibi yapması ve bu girişimlerin hiçbir yere varmaması ise bu işi oldukça amaçsızlaştırıyor. “Dabbe: Bir Cin Vakası”, seyircisinden “neden”, “nasıl”, “kim” hatta “hayırdır” gibi soruları sinema salonunun dışında bırakmasını isteyecek bir yazar tembelliğine sahip. Hele hele izleyicisine “katil kim” türevi gibi bir soruyu merak etmesi yolunda bir yönlendirmede bulunmadan takdim ettiği bir sürpriz sonu var ki, nedensellik konusundaki tüm eksiklikleri unutturacak türden. Zira hiç merak etmediğimiz bir sorunun “sürprizli” cevabı, filmin amaçsızlığını farklı bir boyuta taşıyor.

Doğal olmaya çabalamaktan oyunculuk mesleğinden uzaklaşan bireysel performansları, bırakın üç boyutu, tek boyutu bile olmayan yersiz ama kült karakterleri, ses düzeyinin yüksekliğine göre çığlık kıyamet bir irkiltme amacı güden teknik detayları ve “bunlar gerçekten de gerçek” gibisinden bir tavırla filmi üzerine yemin eden bir laf dışında söyleyecek hiçbir sözü olmayan bir film “Dabbe: Bir Cin Vakası”. Filmleri hakkında sansasyonel yorumlar yapmaya bayılan ve özellikle magazin basını tarafından bu özelliğiyle büyük beğeni toplayan Hasan Karacadağ’ın yeni filmi öncesinde sarf ettiği “bu filmde gerçek cin görüntüleri de kullandık” cümlesi ise filmi değerlendirmeniz için bir rehber niteliğinde. Zira kameralara pek yansımasa da filmin setinde cinlerin cirit attığı aşikâr…

Yönetmene not: Basın gösterimleri yapılmayan filmleri, yapılanlara oranla daha fazla sevmiyoruz. Gönül rahatlığıyla basın gösterimi yapabilirsiniz. 

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
2 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 5