Crazy Stupid Love (2011): Zekice Yazılmış Bir Komedi

Kaan Karsan
Kaan Karsan
04 Ekim 2011

“I Love You Philip Morris” ile fena olmayan bir ilk filme imza atan Glenn Ficarra, John Requa ikilisi bu kez arkasına çok güçlü bir oyuncu kadrosunu ve Pixar’a da senaryo yazmış referansları güçlü bir senaryo yazarını da arkasına alarak “Crazy Stupid Love” ile geri dönüyor. İlk bakışta sıradan bir “kendini iyi hisset” filmi gibi gözüken film, iyi yazılmış senaryosuyla, karakterleriyle, oyunculuklarıyla,  ilk dakikasından son dakikasına kadar izleyene genel beklentiden çok daha fazlasını vadediyor.

Son derece sıkıcı seyreden hayatının hissizleştiren monotonluğunu karısının ani boşanma isteğiyle kaybeden Cal Weaver, karısı tarafından aldatılmasının da acısıyla yeni fark ettiği kabuğunu kırıp oradan dışarı çıkmak istiyor. Bir barda tanıştığı havalı mı havalı Jacop Palmer ise ona bu kişilik bunalımı sürecinde yardımcı olmak için elinden geleni yapıyor. Görüldüğü gibi son derece basit bir mizah mekaniği üzerine temelleri atılan film, ana hikayesinden hiç kopuk olmayan yan hikayeleri ile birkaç koldan ilgi çekici hikayeler anlatıyor.

Dan Fogelman’ın hiçbir karakterini ihmal etmeyen ve filmin süreci boyunca yaşanan tüm tesadüfi olayları bile gerçek kılabilen özenli senaryosu, filmin lokomotifi konumunda. Zekice yazılmış diyalogların filmin tüm karakterlerini iyi bir yere taşıdığını söylemek çok da yanlış olmayacaktır. Fogelman’ın nicelik olarak oldukça fazla olan karakterlerini nitelik olarak da üst düzey tutma becerisi takdire şayan. Filmin iki saatlik süresi boyunca filmin bir yönüne hizmet edemeyen hiçbir karakterle tanışmıyoruz ve zaten Fogelman’ın yazdığı metnin başarısı filmin tutarlılığından ileri geliyor.

Glenn Ficarra ve John Requa’nın risksiz film yönetimi de merak duygusunu taze tutan bir kurguyla birleşince her anında akan, incelikle dokunmuş iyi bir komedi filmi çıkarıyor karşımıza. Bu kadar geniş olan ve çok önemli kişilerden oluşan bir oyuncu kadrosunu ustaca yönetmeyi başaran ikili oyuncularından maksimum performans almayı da biliyor.

Steve Carell gibi komedi performansı her daim üst düzey olan bir oyuncuya sahip olmak elbette ki bir yönetmen için büyük bir şans. Fakat birkaç istisna dışında genelde tamamen mizah eğilimli filmlerde oynayan Carell bu kez tıpkı Little Miss Sunshine ya da Dan in Real Life filmlerinde olduğu gibi daha gerçek, üç boyutlu bir karaktere can veriyor ve son derece başarılı bir performansla bir işin daha üstesinden gelmeyi başarıyor. Son dönemin yükselen yıldızlarından Ryan Gosling ise her role olduğu gibi bu rolüne de maksimum düzeyde uyum sağlayarak ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Emma Stone, Julianne Moore, Kevin Bacon, Jonah Bobo ve Analeigh Tipton da filmin diğer önemli karakterlerini iyi performanslarla üzerlerine giymeyi başarıyorlar. Kısacası, karşımızda oyunculuk bakımından son dönem karşımıza çıkmış en iyi komedi filmlerinden biri var.

“Crazy Stupid Love”, bu dönem sinemada geçirebileceğiniz en eğlenceli dakikaları size sunarken “Horibbe Bosses” ile birlikte bu sene Hollywood’dan buralara gelen en komik filmlerden biri olduğunu da ispatlıyor. Gerçekten iyi hissettiren bir “kendini iyi hisset” filmi olmasının da ötesinde, iyi yazılmış karakterlerin ve iyi oyuncuların sıradan gözüken bir işe neler katabileceğini de gösteriyor. Bu aralar sinema salonlarındaki en iyi seçimlerden biri olan “Crazy Stupid Love”, herkese tavsiye edilir.

***

kaankarsan@gmail.com

twitter

***

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5