Contagion (2011): Soderbergh Salgını

Kaan Karsan
Kaan Karsan
21 Ekim 2011

Adı sürekli olarak bağımsız sinemacılar arasında anılırken, diğer yandan bu tanıma biraz ters düşer bir tavırla, yıldız oyuncuları toplayıp kağıt üstünde dahi büyük ilgi toplayan filmler çekmeyi seven bir yönetmen Steven Soderbergh. Ocean’s Eleven serisinden aşina olduğu tipte kallavi oyuncularla dolu bir oyuncu kadrosunu, bu kez bir salgın gerilimi içerisine yerleştiren yönetmen, sıklıkla film çektiği şu son birkaç yıldaki en iddialı eseriyle karşımıza geliyor. Contagion’ın iddialı olmasının tek sebebi ise yalnızca Oscar koleksiyoneri oyuncuları değil. Zira haberi yayılır yayılmaz müthiş bir reklam kampanyasıyla dünyanın dört bir yanında medyanın tüm imkanlarını zorlayan bir film var karşımızda.

Bir şeyi belki de kabul etmek lazım. Kate Winslet, Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Laurence Fisburne, Marion Cotillard ve Jude Law gibi oyuncuları boş bir odaya koyup onlardan bir süre doğaçlamalarını rica etseniz, ortaya gayet de ilgi çekici ve izlenebilir bir eser çıkar. Soderbergh’in karmaşık, çok karakterli ve yoğun filmi böyle görülmesi kolay bir avantajla bir sıfır yenik başlıyor zannımca. Zira kurgu içerisinde ihmal edilmesi halinde ufak çaplı bir infial yaratabilecek değerde oyuncular var filmin kadrosunda.

Salgın’ın aslında alışılageldik bir çıkış noktası var. İnsandan insana geçmeyi, en kolay vesait ile yayılmayı pek seven bir virüs var karşımızda. Bu da son derece doğal olarak insanoğlunun karşısında çaresiz kalacağı bir salgının peydah olmasına sebebiyet veriyor. Sinema tarihi süresince insanın kıyamet algısı içerisinde her daim bulunmuş olan opsiyonlardan biri, yine insanoğlunun geleceğini tehdit ediyor. Bu birkaç farklı dokunuşlar defalarca işlenmiş olan meseleye Steven Soderbergh’in yaklaşımı ise, farklı bir yönetmene yakışan cinsten.

Soderbergh, bu tarz filmlerde alışık olduğumuz üzere bir kahraman yaratma çabasına sahip değil filminde. Hatta son derece gerçekçi ve soğuk bir yaklaşımla tüm karakterlerine mesafeli durmayı seçiyor ve bu sayede mevzunun inandırıcılığı sekteye uğratacak yapay bir dramatiklik katmaktan sürekli kaçınıyor. Yönetmenin sadece bu tercihi bile filme yönelik iki farklı yaklaşımı beraberinde getirecektir. Zira bir filmden etkilenmek adına filmin karakteleriyle duygusal bir bağ kurmayı bekleyen geleneksel sinema seyircileri, filmi izlerken beklediklerini bulamayacaklar. Filmin karakterleri, son derece işlevsel şekilde kullanılarak filmin kurgusunun ihtiyaçları dahilinde karşımıza çıkıyorlar. Bu bakımdan öykü içerisinde temsil ettikleri bazı değerlerin ötesinde, bu karakterlerle fazladan bir yakınlaşmamız olamıyor. Birkaç farklı yan hikayenin üzerinden ana hikayeyi şekillendirmek üzerine akan film, karakterden karaktere geçerken maalesef yer yer akıcılığını kaybediyor. Özellikle Marion Cotillard’ın yalnızca öyküye çeşitlilik sağlamak amacıyla filme yamanmış yan hikayesi, oldukça eğreti duruyor.

Soderbergh’in kurmaca bir belgesel tadında kotarmaya çalıştığı filmde bütün karakterlerin insan sıradanlığını koruyabilmeleri ise takdire şayan. Özellikle okyanus ötesinden gelen filmlerde iki saatlik kahramanlar yaratma çabalarından oldukça sıkıldık. Soderbergh, karakterleri ve meslekleri dışında süper güçleri olmayan karakterlerini boylarından büyük bir sorun karşısında çaresiz bırakıyor. Soderbergh’in bu gerçekçi tavrı ise kaçınılmaz bir şekilde politik taşlamaları, sınıfsal çatışmaları ve toplumsal eleştirileri beraberinde getiriyor.

Contagion’ın eksikliklerine ya da fazlalıklarına rağmen kalburüstü bir yönetmen sineması örneği. Soderbergh’in sürekli olarak film çektiği şu dönemlerde ise en dikkat çekici eseri. Zaten oyuncu kadrosu, hatrı sayılır bir kitleyi sinema salonlarına çekmeye yetecektir. Ancak ambalajını çıkarınca da bomboş bir film kalmıyor karşımızda. En azından bardağın dolu tarafından bakmasını bilenler için…

 

***

kaankarsan@gmail.com

twitter.com/kkarsan

***

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5