Cinderella (2015): Camdan Ayakkabılar Hala Pırıltılı

Fatma Onat
Fatma Onat
13 Mart 2015

Klasik masalın yolunu değiştirme derdi gütmeden yapılmış sadakatli bir uyarlama Kenneth Branagh’ın Cinderella’sı. Sinemasının, teknolojisinin imkânını masalın büyülü dünyasını görünür hale getirmek için kullanmış bir yapım.

Onlarca kez dinlediğmiz, uyarlamalarını izlediğimiz bir masalı bize biri yeniden niye anlatmaya kalkar? Bu sorunun yanıtında büyük bir “yeni” bulamasanız da kendinizi keyifli bir seyrin içinde bulmanız bu filmin en önemli özelliği. Masalı yeniden üretmek yerine, resmini büyütmek derdiyle ilgilenmiş Branagh. Hikâyesini zorlama bir yeni arayışından uzak tutup, atmosferinin peşine düşmüş; dünyasıyla, oyuncularıyla ilgilenmiş, kısmen karakterlerin özelliklerini arttırmış bir yapısı var filmin. Perinin Helena Bonham Carter, üvey annenin Cate Blanchett olduğu bir atmosferin seyir niteliğini yukarıya taşıdığı da göz ardı edilemez.

cinderella_2-2

Bilindik olanın bu filmdeki kısa özetine gelelim hemen. Bir hastalık, sonrasında ölümle bozulan bir mutluluk fotoğrafının içinden çıkıyor karakterlerimiz. Ella (Lily James) ve babası hayatlarındaki en önemli kadının kaybının ardından birbirlerine daha güçlü bağlanıyorlar. Aradan geçen yıllar, Ella’yı güzel bir genç kıza dönüştürürken babası da artık hayatına yenilik getirmeye karar veriyor, tabi kızının da onayıyla. Üvey anne ve kızkardeşlerin evlerine taşınmasıyla bambaşka bir hayatın işaretleri ortaya çıkıyor böylece. Hele de baba bir iş seyahatinde yaşamını yitirince “yaşasın kötülük” devreye giriyor. Biliyoruz ki Ella çektiği zulme rağmen masalın prensesi olacak, eninde sonunda mutlu sona ulaşacaktır. O yüzden ona üzülmek yerine kurulan estetiğe odaklanmak filmin rahatlatıcı tarafı.

Filmin resmi, boyutlu bir masal kitabının yolculuğunu vadediyor. Sonu mutlu bitecek bir masalın içinde heyecan bulmanın artık çok güç olduğunu bilen yetişkin tarafınız, bu düşünceye rağmen koltuğa yaslanıp öylece seyre dalabiliyor. Çünkü iddiasını hikâyenin akışını sekteye uğratıp, yolunu değiştirmek, başka bir form yaratmak, zamansal bir modernizasyon yapmak üzerinden kurmuyor film. Kurulan dünyanın gerçekliğiyle sihrin gerçek dışılığını klasik bir anlatıyla sürdürüp, masalı bildiğiniz haliyle anlatmayı tercih ediyor yönetmen. Bir bakıyorsunuz vaktiyle dinlediğiniz masallar ve ninnilere inanmayı çoktan bıraktığınız bir zamanda “gerçek olmayan”ın içinde bir süreliğine dolaşma, inanmadığınıza kendinizi bırakma keyfini sürüyorsunuz. Masalın içinde farkındalığınızla sıkılacakken, atmosferin coşkusuna kapılmayı tercih ediyorsunuz.

cinderella-2

Filmde, iyi niyetleri tahammülü zor “aptallık”la özdeş hale gelen bazı masal kahramanlarının çekilmezliğinin üstesinden de kısmen geliniyor. Çünkü yönetmen, o sonsuz iyilik düşüncesi için biraz daha farkındalığı olan bir Külkedisi koyuyor ortaya. Genç kız ona yapılan zulmün farkında. Şuursuz bir iyilik hali içinde değil. Kendi için hayatı daha tahammüllü kılmaya çalışıyor. Bu durum, masalın “kötüler”i için de geçerli. Üvey annenin tek boyutlu kötülüğüne az da olsa nedensellik yüklenmiş. Blanchett’ın varlığıyla bu karakter başka bir ağırlık gösteriyor filmde. Zaten belli ki yönetmenin derdi karakterlere boyut katmak filan da değil. Dedik ya biraz da masalını büyütme derdinden uzak kalması, estetiğine yoğunlaşma niyeti ortada. Bu durum film için bir handikapa değil güzellemeye dönüşüyor neredeyse.

Olduğun gibi görünmek düşüncesini önemsemiş bir uyarlama bu ayrıca. Yaratılan atmosfer, karakterlerin masalsı dünyası içinde bu düşünce çok ikna edici olmasa da bu durumu görünür kılmak derdi sezilmekte. Prensesin düğüne maskesiz, daha doğrusu bir görünmezlik maskesi ile katılması, prensin ormanda gördüğü genç kızın, balodakiyle aynı kişi olduğunu hemen anlamasının altının çizilmesi de biraz da bu meseleyle ilişkili gibi. Masal bu ya; ne güzel ki Cinderella’nın camdan pabucu geçen zamana rağmen ayağını, bizim de canımızı hala sıkmıyor.

 

Fatma Onat

onatfat@gmail.com

***

Türkçe Adı: Sindirella

Yönetmen: Kenneth Branagh

Senaryo: Chris Weitz

Oyuncular: Cate Blanchett, Lily James, Richard Madden, Stellan Skarsgård, Holliday Grainger, Sophie McShera, Derek Jacobi ve Helena Bonham Carter

Yapım: ABD, 2014

Süre: 112’

 

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5