Cannes 2018: Dağıtılan Bütün Ödüller

Sinema dünyasının en prestijli ve en heyecan verici film festivali, Cannes’da geçen 13 gün ve Cumartesi günü verilen Altın Palmiye ödülünün ardından son buldu. Festivalde ana yarışma ve farklı bölümlerde verilen bütün ödülleri bu yazıda topladık.

Altın Palmiye: Shoplifters” – Hirokazu Koreeda

Büyük Jüri Ödülü: BlacKkKlansman” – Spike Lee

Jüri Özel Ödülü: Capernaum” – Nadine Labaki

En İyi Yönetmen: Pawel Pawlikowski – “Cold War

“Özel” Altın Palmiye: “The Image Book” –  Jean-Luc Godard

En İyi Kadın Oyuncu: Samal Yeslyamova – “Ayka

En İyi Erkek Oyuncu: Marcello Fonte – “Dogman

En İyi Senaryo: Alice Rohrwacher – “Happy as Lazzaro” –  Cafer Panahi, Nader Saeivar – “Three Faces

***

FIPRESCI Ödülü (Ana Yarışma): “Burning” – Lee Chang Dong

FIPRESCI Ödülü (Belirli Bir Bakış): “Girl” – Lukas Dhont

FIPRESCI Ödülü (Semaine de la Critique ve Quinzaine): “One Day” – Zsófia Szilágyi

***

Altın Kamera (En İyi İlk Film): “Girl” – Lukas Dhont

Kısa Film Altın Palmiye: “All These Creatures” – Charles Williams

***

Queer Palmiye (Uzun Metraj): “Girl” – Lukas Dhont

Queer Palmiye (Kısa Metraj)  “The Orphan” – Carolina Markowicz

***

Belirli Bir Bakış En İyi Film: “Border” – Ali Abbasi

Belirli Bir Bakış En İyi Senaryo: “Sofia” – Meryem Benm’barek

Belirli Bir Bakış En İyi Performans: Victor Polster – “Girl” 

Belirli Bir Bakış En İyi Yönetmen: Sergei Loznitsa – “Donbass”

Belirli Bir Bakış Jüri Özel Ödülü: “The Dead and the Others” – Joao Salaviza, Renee Nader Messora

***

Quinzaine Art Cinema Award: “Climax” – Gaspar Noe

Quinzaine Europa Cinemas Label: “Lucia’s Grace” – Gianni Zanasi

Quinzaine SACD Ödülü: “The Trouble With You” – Pierre Salvardori

Quinzaine Kısa Film Ödülü: “Skip Day” – Patrick Bresnan, Ivete Lucas

***

Semaine de la Critique Nespresso Büyük Ödülü: “Diamantino” – Gabriel Abrantes, Daniel Schmidt

Semaine de la Critique Lecia Cine Keşif Ödülü (Kısa Film): “Hector Malot: The Last Day of the Year” – Jacqueline Lentzou

Louis Roederer Vakfı Yükselen Yıldız Ödülü: Felix Maritaud –  “Sauvage”

Gan Foundation Dağıtım Ödülü: “Sir” – Rohena Gera

Semaine de la Critique SACD Ödülü: “Woman at War” – Benedikt Erlingsson, Olafur Egill Egilsson

Canal+ Kısa Film Ödülü: “A Wedding Day” – Elias Belkeddar

***

Ekümenik Jüri Ödülü: “Capernaum” – Nadine Labaki

Ekümenik Jüri Özel Mansiyon: “BlacKkKlansman” – Spike Lee

***

Palm Dog (Köpek Palmiyesi): “Dogman” – Matteo Garrone