Bernie (2011) : Gerçeğe Dayanmak Dışında Var mı Bir Meziyetin?

Seçil Toprak
Seçil Toprak
10 Mayıs 2013

Kimilerine göre fazla abartılmış yönetmenlerden biri Richard Linklater. Bu inanışı boş çıkarmayacak filmler yapmıyor değil açıkçası. Ancak yaptıkları arasında o kadar iyi iş var ki insan gözü kapalı inanabiliyor Linklater’a. En azından bende süreç böyle işliyor diyebilirim. Linklater, 90 sonrası “Amerikan Bağımsız Sineması”nın üç değerli isminden biri. (Diğerleri Alexander Payne ve Wes Anderson) Sinema dünyasında kendilerini var etmeye başladıklarından bu yana bu üç ismi birlikte anar olduk. Herhangi bir şekilde aralarında bir bağ kurulduğundan değildi bu anma, sadece aynı döneme denk gelmiş genç kuşak Amerikalılar olmaları birarada anılmalarına yetti. Açıkçası Amerikan anaakım sinemasının dışında nefes alan bir bölge de yarattılar kendilerince. Daha birçok önemli isim, (öncül veya ardıl) sayılabilir bağımsızlar arasında ama 90’lardan kopup gelen bu üç ismi yine de ayrı bir yere koymak gerek kanısındayım.

Linklater’ın iki sene evveline ait filmi Bernie’nin, geçtiğimiz yaz vizyona gireceği duyurulmuştu. 2011’de Los Angeles Film Festivali’nde gösterildikten sonra vizyonu 2012’de gerçekleşen filmin ülkemize uğraması biraz gecikmeli oldu. Aslında İstanbul seyircisi İf’te gösterilen filmle vizyondan önce tanışma fırsatını bulmuştu.

Filme adını veren Bernie Tiede, Texas’ın küçük bir kasabasında cenaze işleriyle uğraşan yetişkin bir adam. Filmin ilgi çekici yanı gerçeklere dayanıyor olması. Bernie Tiede adındaki bu küçük kasaba sakini adamın, kasabanın yaşlı dullarından Marjorie’yle olan arkadaşlığı ve bu arkadaşlığın getirisi trajik gelişmeler, 1996 yılında gerçekleşmiş birtakım olaylara dayanıyor. Yönetmen Linklater, Texaslı olduğundan hikâyenin kendisi için farklı bir yeri olabilir tabiî. Filmin senaryosu Teksas’ta yayınlanan Texas Monthly adlı bir dergide yayımlanmış bir yazıya dayanıyor. Yazının sahibi Skip Hollandsworth, filmin senaryosunu Linklater’la birlikte yazmış.

bernie

Filmin en ilgi çekici yanının karakter çalışması olduğu söylenebilir. En azından en incelikli yanı bu. Dolayısıyla Linklater dokunuşlarını ancak karakter şekillenmesinde görebiliriz. Linklater’ın alamet-i farikası, yaşayan karakterler yaratabilmesi zaten. Onu doğal kılan yanı bu. Dolayısıyla Bernie karakterinin zaten yaşayan bir insan olması hikâyenin işlenişinin de gerçekçiliğini artırıyor. Çünkü filmde absürde varan kişilik tanımlamaları var ve bunları gerçek kılan bütün bunların önceden yaşanmış olduğunu bilmek.

Daha önce The School of Rock filminde birlikte çalıştığı Jack Black’e Bernie karakterini teslim eden Linklater, filmi Black’in omzuna yüklemiş gibi duruyor. Ancak Marjorie karakterini canlandıran Shirley MacLaine ve Danny tiplemesiyle (yer yer gülünç olabilen) Matthew McConaughey akılda kalıcı iş çıkarıyorlar.

Toplamda Linklater filmografisinin neresinde durduğunu kestirmenin zor olduğu bir film Bernie. Dramatik yapısını bozar nitelikte röportajlara yer vermesi sıkıcılığı kırmak ve gerçeğe belgesel tadında yaklaşabilmek adına olumlulanabilir. Ancak röportaların filmin genel süresi içinde fazla yer tutması akışı sekteye uğratıyor. Komediye evrilirken drama dönen, dramken komik unsurlar yakalayabilen bir film olmasıyla da duygu karışıklığı yaratabilir izleyicide. Çünkü bu iki türün harmanlandığı bir yapısı yok. Daha çok aniden yakalanan dokunuşlar halinde ilerliyor dramatik veya komik unsurlar.

Çeşitli festivallerde gösterilen ve genelde eleştirmenler tarafından övülen Bernie’nin vizyon izleyicisinde ne gibi duygular uyandıracağını sanırım Jack Black’in performansı belirleyecek. Onu sevebildiğiniz oranda yakınlık kurabileceksiniz çünkü Bernie’yle.

 

Türkçe Adı: Bernie’nin Suçu Ne?

YönetmenRichard Linklater

SenaryoSkip Hollandsworth, Richard Linklater

YapımABD, 2011

OyuncularJack Black, Shirley MacLaine, Matthew McConaughey

Süre99′

 

Seçil Toprak

twitter.com/sec_t

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5