Beginners (2010): Babam Bir Gay

Kaan Karsan
Kaan Karsan
04 Ağustos 2011

Beş sene önce ilk filmi Thumbsucker ile eleştirmenlerin beğenisini kazanan Mike Mills, “Beginners“ ile geri dönüyor ve bu kez filminin merkezine bir baba oğul ilişkisini oturtuyor. Annesinin ölümünden sonra babasının homoseksüel ve kanser olduğunu öğrenen Oliver karakterinin olaya karşı verdiği ya da veremediği tepkilerden güç bulan ilginç bir dramatik yapıyla karşılaşıyoruz.

Bir yandan ölüme günden günde daha çok yaklaşan yaşlı babasına karşı nasıl davranacağını şaşıran Oliver, bir yandan da kendi sıkıcı hayatının içerisinde ilginç bir şeyler arayarak kendini renklendirmeye ve gri dünyasını daha parlak renklere boyamak istiyor.  Tanıştığı, gizemli “Anna” onu bazen dertlerinden uzaklaştırsa da, ikisi arasında da garip bir ten uyuşmazlığı dikkat çekiyor.

Filmin başrollerini Ewan McGregor ve Christopher Plummer gibi iki ünlü oyuncunun yanısınra Tarantino’nun şahane filmi Inglorious Basterds’dan da tanıdığımız Melanie Laurent de paylaşıyor ve kendine özgü havasıyla filmin en dikkat çekici yönlerinden biri oluyor.

Filmin yayımlanan fragmanına bakılırsa bundan çok daha yaratıcı bir film beklentisi oluşturduğu itiraf etmek gerekiyor; ancak film maalesef gerek duygusal çatışmaları bir adım öne taşıyamamasıyla, gerekse bir yerden sonra bayağılaşan karakterleriyle kendini tekrar eden bir “fragman” aslında. Hızlıca akıp giden resimlerden ve Oliver karakterinin dış sesinden oluşan sahneler dahi filmde sıkça tekrar edilerek bayağılaştırılıyor ve filmin çok daha karanlık ya da çok daha komik yerlere gidebilecek olan çıkış noktası da hiçbir yere varmıyor.

Filmin oluşturduğu bu duygu yoğunluğunun ve bir bunalım halinin yanına bu unsurlarla tam olarak mayası tutmayan bir mizahı eklemesi de film için eksi puan oluşturan unsurlardan. Filmin kimi zaman bunalım bir drama olmak ile romantik bir komedi olmak arasında gidip geldiği söylenebilir.

Filmin eleştirmenlerce genel olarak beğenilmesinin nedeni ise derinlikli yazılmış gibi gözüken karakterleri olsa gerek. Fakat aslında tüm film boyunca olaylar karşısında tepki vermek ile vermemek arasında gidip gelen bu karakterler fazla bir derinlik duygusu da hissettiremiyorlar. Oliver karakterlerinin içine düştüğü “garip” durum, “çıkmaz” aşk bir yerden sonra tanıdık gelmeye başlıyor. Karakterlerin geçmişi hakkında ikna edici  bir bilgiye de ulaşamayınca, filmin bu soğuk tavrı itici gelmeye başlıyor.

Bütün bunların yanısıra filmin çok da kötü bir film olmadığını söylemek gerekir. Mike Mills’in filmi “farklı” bir film haline getirme çabası takdir edilebilir. Ayrıca üç oyuncunun da karakterlerine ellerinden geldiği kadar ruh katmaya çalışması da övgüyle bahsedilebilecek unsurlardan biri. Ancak bir türlü geliştirilemeyen hikaye akışı ve yerinde sayan, tekrarlı olaylar övgüleri unutturuyor.

Beginners, şans verilebilecek bir film. Birçok seveni de var ve olacaktır. Ancak derin gözükerek sığ olan ve ciddi gözükerek gayriciddi olan bir film, söylemek lazım.

Filmin Notu: 4/1o

Kaan Karsan

kaankarsan@gmail.com

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5