Altın Koza’da Miyazaki Seçkisi

Bu yıl 16 – 22 Eylül tarihleri arasında yapılacak Adana Büyükşehir Belediyesi 20. Altın Koza Film Festivali’nde, çok kısa bir süre önce emeklilik kararını açıklayan anime ve manga ustası Hayao Miyazaki’nin filmleri, Miyazaki Toplu Gösterisi başlıklı bir bölümle seyircilerle buluşacak.

banner

Elli yılı aşkın bir süredir sanat yaşamı içinde olan Miyazaki, aynı zamanda yakın çalışma arkadaşı Isao Takahata ile birlikte, dünyanın sayılı animasyon stüdyolarından biri kabul edilen Studio Ghibli’nin kurucusu.

Miyazaki’nin ününün Japonya dışına taşarak dünyaya ulaşması, 2002 yılında Ruhların Kaçışı (Spirited Away) isimli fimi ile, Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü alan ilk animasyon olarak tarihe geçmesiyle oldu. Film, 2003 yılında ise En İyi Animasyon Oscar’ına layık görüldü. Yönetmenliğin yanı sıra metin yazarlığı da yapan sanatçının, kariyerinin başında yeraldığı projelerden biri de yönetmenliğini Isao Takahata’nın yaptığı ve ülkemizde de bilinen Heidi isimli animasyon.

Adana Büyükşehir Belediyesi 20. Altın Koza Film Festivali kapsamında sanatçının Kırmızı Kanatlar (Porco Rosso), Rüzgarlı Vadi (Nausicaä of the Valley of the Wind), Küçük Denizkızı (Ponyo on the Cliff by the Sea), Yüreğinin Sesi (Whisper of the Heart) ve Sihirli Kedi (The Cat Returns) isimli filmleri seyircilerle buluşacak.