Adana’da Film Festivali Yarışma Filmleri Açıklandı

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, 23. Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında yapılacak Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın finalistleri belli oldu. 55 filmin başvurduğu yarışmada, 12 eser Altın Koza Ödülleri için jüri karşısına çıkacak.

adana_afis

19-25 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde, 12 eser jüri önüne çıkmaya hak kazandı. Yarışacak filmlerden 6’sı dünya prömiyerini, 3’ü de Türkiye prömiyerini Adana’da yapacak. 5 film ise, yönetmenlerin ilk filmi olarak dikkat çekiyor.

Yarışmada yer alacak eserlerden, Erhan Tuncer’in ilk filmi olan Ağustos Böcekleri ve Karıncalar, dünya prömiyerini Adana’da yapacak. Yine bir ilk film olan Mehmet Can Mertoğlu’nun Albüm‘ü ise, 69. Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yarışmış ve Yılın En Yenilikçi Yönetmen Ödülü’nü almıştı. Film, Türkiye prömiyerini yarışma kapsamında Adana’da yapacak. Kıvanç Sezer’in ilk filmi olan Babamın Kanatları, 51. Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışması’nda, Dünya prömiyerini yapmıştı. Film, Türkiye’de ilk defa Adana’da seyirci karşısına çıkacak. Yine yarışmanın finalistlerinden Handan Öztürk’ün Bana Git De ve Hiner Saleem’in Dar Elbise isimli eserleri, dünya prömiyerlerini yarışma kapsamında yapacaklar. Çağdaş Çağrı’nın ilk filmi olan Geçmiş, dünya prömiyerini yarışma kapsamında gerçekleştirecek. Yüksel Aksu tarafından yönetilen İftarlık Gazoz, yarışmanın bir diğer finalisti olarak karşımıza çıkıyor. Yönetmen Reha Erdem’in, 73. Venedik Film Festivali’nde Ufuklar kategorisinde yarışacak filmi Koca Dünya, Türkiye prömiyerini yarışma kapsamında, Adana’da yapacak. Güven Beklen’in yönettiği Mehmet Salih isimli ilk filmi, dünya prömiyerini yapacak bir diğer finalist. Çağan Irmak’ın yönettiği Nadide Hayat da yarışmanın finalistleri arasında yer alacak. Derviş Zaim’in Rüya isimli filmi ise, yine dünya prömiyerini yarışma kapsamında gerçekleştirecek finalistler arasında. Cemil Ağacıkoğlu’nun Tarla isimli filmi ise, yine büyük ödül için jüri karşısına çıkacak eserlerden biri olacak.

Yarışmada En İyi Film seçilecek eser 350.000 TL.’lik ödülün sahibi olacak. Festival kapsamında yapılacak tüm yarışmalarda ise toplam 840.000 TL. ödül dağıtılacak.

Ödüller, 24 Eylül Cumartesi gecesi yapılacak Ödül Töreni ile sahiplerini bulacak.