Adana Film Festivali Başlıyor

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 23.’sü düzenlenen Uluslararası Adana Film Festivali, 19 Eylül 2016 Pazartesi günü kapılarını açıyor. Her yıl olduğu gibi Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması, Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması filmlerini izleyiciyle buluşturan festival, dünya sinemasından ödüllü filmlerin Türkiye prömiyerlerine de gerçekleştiriyor. “Adana” konulu senaryo yarışmasının da ikinci kez gerçekleştirileceği festivalde 250 film, yapılan 636 gösterimle izleyiciyle buluşacak.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

Başkanlığını yönetmen ve senarist Tayfun Pirselimoğlu’nun yürüteceği, yönetmen Emin Alper, görüntü yönetmeni Türksoy Gölebeyi ve oyuncular Hatice Aslan ile Muhammet Uzuner yer aldığı jüri, 12 filmi değerlendirecek. t

Mehmet Can Mertoğlu‘nun Cannes’da gösterilen ödüllü filmi Albüm Türkiye prömiyerini yarışma kapsamında Adana’da yapacak. Kıvanç Sezer imzalı, Karlovy Vary Film Festivali’nde prömiyerini yapan Babamın Kanatları‘nın da Türkiye’deki ilk gösterimi Adana’da. Ulusal yarışmada yer alan diğer filmler; Erhan Tuncer‘in ilk filmi Ağustos Böcekleri ve Karıncalar, Handan Öztürk imzalı Bana Git De, Hiner Saleem‘in yeni filmi Dar Elbise, Çağdaş Çağrı‘nın ilk filmi Geçmiş, Yüksel Aksu imzalı İftarlık Gazoz, Reha Erdem‘in, Venedik Film Festivali ‘Ufuklar’ bölümünden ödülle dönen filmi Koca Dünya, Güven Beklen imzalı Mehmet Salih, Çağan Irmak‘ın yönettiği Nadide Hayat, Derviş Zaim‘in Rüya filmi ile Cemil Ağacıkoğlu imzalı Tarla.

Dünya Sineması

Bölüm kapsamında pek çok usta yönetmenin, dünyadaki saygın festivallerden ödül almış yapıtlarının Türkiye prömiyerleri Adana’da yapılacak. Bölümün öne çıkan filmleri arasında, Ken Loach’un Altın Palmiye ödüllü filmi I, Daniel Blake, François Ozon’un ilk gösterimini Venedik Film Festivali’nde yapan filmi Frantz, Dardenne Biraderler’in Cannes’da Altın Palmiye için yarışan filmi La Fille Inconnue, Cannes Film Festivali’nde büyük gürültü koparan ve eleştirmenler birliğinin yılın en iyi filmine verdiği FIPRESCI Büyük Ödülü’nü kazanan Maren Ade imzalı Toni Erdmann, Cristi Puiu’nun bu yıl Altın Palmiye için yarışan filmi Sieranevada, Bogdan Mirica’nın ilk filmi olan ve Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış bölümünde FIPRESCI Ödülü kazanan Caini, Pedro Almodovar imzalı Julieta var.
450149

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması

Yarışmada Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinin güzel sanatlar ve iletişim fakültelerinden 32 film yer alıyor. Filmlerin kurmaca, deneysel, canlandırma ve belgesel dallarında değerlendirileceği yarışmanın jürisinde kurgucu Ali Aga, sinema yazarı Fırat Sayıcı, akademisyen Zakir Avşar, oyuncu Selen Domaç ve yönetmen Çağıl Nurhak Aydoğdu yer alıyor.

Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması

Akdenizli kısa film yönetmenlerini bir araya getiren Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nda ise, yine kurmaca, deneysel, canlandırma ve belgesel dallarında 66 film değerlendirilecek. Yarışmanın jürisinde, Yunanistan’dan film eleştirmeni Michel Demopoulos, Amerika Birleşik Devletleri’nden Karen Cirillo ve Türkiye’den yapımcı Ali Akdeniz ile belgesel film yönetmeni Nurdan Arca görev yapıyor.

 

Kiarostami ile Yolculuk

Festivalde aynı zamanda, Temmuz ayında hayatını kaybeden İranlı ünlü yönetmen Abbas Kiarostami de özel bir bölümle anılıyor. Seçkide Kiarostami’nin unutulmaz filmleri Yakın Plan, Zeytinlikler İçindenKirazın Tadı, Rüzgar Bizi Sürükleyecek ve 2004 yapımı belgeseli 10 Üzerinden On yer alıyor.

Etkinlikler

Ünlü İspanyol yazar Cervantes’in ölümünün 400. yılı nedeniyle Don Kişot (Man of la Mancha) müzikali, Ömer Lütfi Akad’ın unutulmaz üçlemesi Gelin, Düğün ve Diyet, moderatörlüğünü Yekta Kopan’ın yapacağı Yaşar Kemal: Çukurova’dan Dünya’ya Açılan Pencere söyleşisi ve belgesel gösterimi, Eski Türk Filmleri Afişleri ve 45’liklerTürk Sineması’nın YüzleriFilm Afişleri sergileri, koordinatörlüğünü Işıl Özgentürk’ün yürüttüğü Altın Koza Kısa Film Atölyesi de izleyiciyle buluşacak etkinlikler arasında.