5. Documentarist Belgesel Günleri

Alican Yıldırım
Alican Yıldırım
21 Mayıs 2012

“BELGESELE BAKIŞINIZ DEĞİŞECEK”

Bu yıl 5.si düzenlenen Documentarist Belgesel Günleri’nin basın toplantısı geçtiğimiz hafta Tütün Deposu’nda yapıldı. 1-6 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da altı mekânda belgesel sinemanın en nitelikli ürünlerini bir araya getirmeyi amaçlayan festivalin bu seneki görsel kampanyasıysa erik esprisi üzerine kurulu. Festival koordinasyon grubunun deyimiyle: “Eriğin ekşi tadını belgeselin gerçekçi yanıyla birleştirmeyi amaçlayan” bir çizgisi var bu sene festivalin. Aynı zamanda belgeselin “ekşi ve bağımlılık yaratan” bir şey olduğu üzerinde duran Documentarist, Bülent Emin Yarar, Muhammet Uzuner, Tülin Özen, Türkü Turan, Ayça Damgacı, Derviş Zaim gibi sinema ve tiyatronun önemli isimlerinin rol aldığı tanıtım filmlerinde sinemanın patlamış mısır kültürüne karşı alternatif olarak eriği sunuyor.

Festivalin bu yılki onur konuğu “Metal ve Melankoli” (Metal and Melancholy, 1994), “O Amor Natural” (1996), “İyi Koca, Sevgili Oğul” (Good Husband, Dear Son, 2001) ve “El Olvido” (2008) gibi filmlerin yönetmeni Heddy Honigmann. Geniş bir retrospektifle ağırlanacak olan yönetmen, aynı zamanda festivalin yan etkinliklerinde bir de sinema dersi verecek.

Dünyadaki en iyi belgeselleri “eriğin ekşimsi tadı”yla seyirciyle buluşturacağı “Uluslar arası Panorama”, özellikle son zamanlarda Arap Bahar’ıyla tüm dikkatleri üzerine çeken bir coğrafyayı daha yakından tanıma imkânı sunan “Arap Dünyası: Değişim Rüzgârları”, yaşadığı ekonomik krizle sadece kendisinin değil Avrupa Ekonomisinin de geleceği için de kaygı uyandıran Yunanistan’ın zorlu sürecine ayna tutan “Kapı Komşumuz: Yunanistan”, bellek ve belgesel sinema ilişkisinin tartışılacağı “Belleğin İzinde”, müzik ve sinemanın birlikteliğinden oluşan belgesellere sahip “Müzik Belgeselleri” ve Türkiyeli belgeselcilerin çektiği belgesellerin gösterileceği “Türkiye Panorama” gibi bölümlerle seyirciyle buluşacak olan festival ayrıca yakın zamanda kaybettiğimiz Theo Angelopoulos, Ö. Lütfi Akad ve Seyfi Teoman’ı üç özel gösterimle anacak.

Documentarist 2012 İstanbul Belgesel Günleri, 1 Hazirandan itibaren belgeselseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.