49. Antalya Altın Portakal’ın Ulusal Yarışma Filmlerinden: Zerre


Ezgi Küçüktuğsuz
12 Ekim 2012

Festivalin ilk uzun metrajıyla katılan yönetmenlerinden Erdem Tepegöz, benim Zenne filminden bildiğim Jale Arıkan‘ı almış, Almodovar filmlerinden fırlayıp gelmişcesine bir karaktere büründürmüş.

Filmde temel olarak, Zeynep karakterinin yaşadığı zor hayata konuk oluyoruz. Oldukça gerçekçi anlatımıyla, bir kenar mahallede yaşama tutunmaya çalışan annesi ve küçük kızıyla zor hayatını izliyoruz. Her ne kadar iç karartıcı bir hayat yaşıyor da olsalar ağlayıp sızlamadan sadece yaşıyor olmak bu, sürekli devam eden bir arayış.

Umut kırıcı, ama umutsuz olmayan bir hikaye, bir süreliğine katılıyor ve uzaklaşıyoruz. Ne başından beri oradayız ne de sonlandırabiliyoruz. Bu, filmin aldığı tek risk de olabilir kolaya kaçmak da orası seyircinin algısına bırakılmış.

Festivalin, ödül alacağını, boş dönmeyeceğini düşündürten filmlerinden biri olmasına rağmen şahsım adına bana, bütünlüğü sağlayan parçaların –zerrecikler– her birinin dağınıklığı yüzünden havada kalmış olduğunu düşündürttü. Elbette ki bir film herhangi bir soruya cevap vermek zorunda değildir hatta yönetmenin de belirttiği gibi bazı filmler cevap vermez soru sorar, bu konuda sıkıntımız yok ancak filmde baştan sonra bir yerlere bağlanacağını düşündürten ayrıntılar bir sebep sonuç ilişkisini aratıyor yer yer.

Kısacası Zerre, çok güçlü, sarsıcı bir eser olarak tanımlayacağım bir film olmadı, ama yakaladığı damarı, isminden de az çok anlayabileceğimiz düşünce tarzını sevdim.  Müziksiz, zevksiz, tatsız hayatlar söz konusuyken ne aşırı dramatize ne de sevgi pıtırcığı bir anlatım bu kadar samimi olabilirdi. Ben o samimiyetine güvendim ve en azından yönetmenin daha sonraki işleri için güzel bir başlangıç olduğunu düşündüm. Zerre, yönetmenin bakış açısı ve sorguladıkları yönünden umut verici, oyunculukları açısından başarılı bir çalışma olmuş, çok sevgili jürinin takdirini ise pek yakında göreceğiz.

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5