34. İstanbul Film Festivali Programı Açıklandı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 4-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 34. İstanbul Film Festivali’nin yarışma filmleri açıklandı. 

Altın Lale Ulusal Yarışma’da ödül için bu yıl 11 film jüri karşısına çıkacak. Yarışmadaki 7 film dünya, 3 film ise Türkiye prömiyeri yapacak.

Ulusal Yarışma’da yarışan filmler, yönetmen Zeki Demirkubuz, oyuncu Tansu Biçer, görüntü yönetmeni Emre Erkmen, yazar Şebnem İşigüzel ve Uluslararası Berlin Film Festivali Panorama Bölümü seçici kurul üyesi, TEDDY Ödülü kurucusu, sinemacı ve yazar Wieland Speck‘ten oluşan jüri tarafından değerlendirilecek.

Jüri festivalde, En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik olmak üzere, toplam 9 dalda ödül verecek.

Ulusal Yarışma

  • Limonata / Lemonade / Ali Atay
  • Eksik / Lack / Barış Atay
  • Nefesim Kesilene Kadar / Until I Lose My Breath / Emine Emel Balcı
  • Kümes / The Coop / Ufuk Bayraktar
  • Misafir / The Visitor / Mehmet Eryılmaz
  • Yeni Dünya / The New World / Caner Erzincan
  • Saklı / Secret / Selim Evci
  • Kar Korsanları / Snow Pirates / Faruk Hacıhafızoğlu
  • Hasret / Yearing / Ben Hopkins
  • Sarmaşık / Ivy / Tolga Karaçelik

 

Uluslararası Yarışma

34. İstanbul Film Festivali Altın Lale Uluslararası Yarışma bölümünde 12 film yer alıyor. Yönetmen Rolf de Heer başkanlığındaki Uluslararası Altın Lale jürisinde yönetmen Bence Fliegauf, yapımcı Cédomir Kolar, senarist ve yönetmen George Ovashvili ve oyuncu Melisa Sözen yer alıyor.

  • Gerçeklik / Réalité / Reality / Quentin Dupieux / Fransa-Belçika
  • Neden Tarkovski Olamıyorum / Why Can’t I Be Tarkovsky / Murat Düzgünoğlu
  • Altın Çağ / Huang jin shi dai / The Golden Era / Ann Hui / Çin-Hong Kong
  • Vahşi Yaşam / Vie Sauvage / Wild Life / Cédric Kahn / Belçika-Fransa
  • Taşa Yazılmış Hatıralar / Bîranînen li ser kevirî / Memories On Stone / Shawkat Amin Korki / Almanya-Irak
  • Itsi Bitsi / Ole Christian Madsen / Danimarka
  • Star / Zvezda / Star / Anna Melikyan / Rusya
  • Kara Ruhlar / Anime Nere / Black Souls / Francesco Munzi / İtalya-Fransa
  • Yüzündeki Sır / Phoenix / Christian Petzold / Almanya
  • Bana Bak Philip / Listen Up Philip / Alex Ross Perry / ABD
  • Çılgın Kalabalıktan Uzak / Far From The Madding Crowd / Thomas Vinterberg / ABD-İngiltere
  • Fanusta Yaşayanlar / Vonarstræti / Life in a Fishbowl / Baldvin Zophoniasson / İzlanda-Finlandiya-İsveç-Çek Cumhuriyeti

 

Ulusal Belgesel Yarışması

İstanbul Film Festivali, Türkiye Sineması bölümünde bu yıl Anadolu Efes’in desteğiyle belgesel kategorisinde de ilk kez ödül vermeye başlıyor.Ulusal Belgesel Yarışması’nın jürisinde ise belgesel sinemacı Emel Çelebi, yönetmen ve yapımcı Pelin Esmer ile yönetmen Paul Poet yer alıyor. Ulusal Belgesel Yarışması bölümde gösterilecek filmler;

  • Çırılçıplak / Şilfîtazî / Naked / Zekeriya Aydoğan
  • Gavur Mahallesi / Giaour Neighourhood / Yusuf Kenan Beysülen
  • Trans* BUT / Trans* BUT – Fragments of Identity / Maria Binder
  • Komşu Komşu! Huuu! / Hey Neighbour! / Bingöl Elmas
  • Genç Pehlivanlar / Young Wrestlers / Mete Gümürhan
  • Haziran Yangını / June Fire / Gürkan Hacır
  • Soluk / Sigh / Metin Kaya
  • Koloni / Colony / Gürcan Keltek
  • Sabaha Doğru / Berroj / Before Dawn / Ömer Leventoğlu & İhsan Kasacı
  • Beyaz Çınar / Çınara sıpî / White Plane / Kazım Öz
  • İs / Smudge / Cihan Savucu & Erol Karakaya
  • Kayıp Zamanlar / Missing Times / Faysal Soysal
  • Yollara Düştük / We Hit the Road / Deniz Yeşil

 

Program hakkında detaylı bilgi için IKSV