33. İstanbul Film Festivali Yarışma Filmleri

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, onuncu kez Akbank’ın desteğiyle düzenlenen ve her yıl yaklaşık 150 bin izleyiciye ulaşan Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği İstanbul Film Festivali bu yıl 520 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek. Festivalin  Ustalar, NTV Belgesel Kuşağı, Galalar ve Dünya Festivallerinden gibi gelenekselleşmiş bölümlerin yanı sıra, Türkiye’de Sinemanın 100. Yılına Özel ”Bu İkiliye Dikkat”, Bağımsız Sinemanın Öncüsü Marin Karmitz ve MK2, Polonya Canlandırma Sineması, Savaş ve Hatıralar: Aleksey German Filmleri, Nerdesin Aşkım? ve Birinci Dünya Savaşı ve Krizdeki Modernite gibi bu yıla özel yeni bölümler izleyici karşısına çıkacak.

Uluslararası Yarışma

33. İstanbul Film Festivali’nin “Uluslararası Yarışma” 11 film yarışacak. Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürisi’nin başkanlığını A Separation / Bir Ayrılık ve The Past / Geçmiş filmleriyle tanınan İranlı yönetmen Asghar Farhadi üstlenecek. Farhadi’nin yanı sıra jüride yönetmen Philippe Le Guay, prodüktör ve London Film School direktörü Lynda Myles, senarist Razvan Radulescu ve oyuncu Defne Halman yer alacak. Lynda Myles festival izleyicileri için bir de sinema dersi verecek.

Altın Lale için yarışacak filmler:

Frank, Lenny Abrahamson
Metalhead, Ragnar Bragason
Tracks, John Curran
Tom at the Farm, Xavier Dolan
Myself and Mum, Guillaume Gallienne
Papusza, Joanna Kos & Krzysztof Krauze
Those Happy Years, Daniele Luchetti
The Reunion, Anne Odell
Triptyque, Robert Lepage & Pedro Pires
Violette, Martin Provost
Blind, Eskil Vogt

Ulusal Yarışma

“Ulusal Yarışma” jüri başkanlığını, Türkiye sinemasının usta yönetmenlerinden Derviş Zaim üstlenecek. Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri, ARTE Dışalımlar Sorumlusu Karen Byot, Varşova T–Mobile Yeni Ufuklar Film Festivali Sanat Direktörü Joanna Lapiska, oyuncu Nadir Sarıbacak ve yazar Hakan Günday. Jüri festivalde, En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik olmak üzere, toplam 9 dalda ödül verecek.

Ulusal Yarışma’da yer alan filmler şu şekilde:

Silsile, Ozan Açıktan
Şarkı Söyleyen Kadınlar, Reha Erdem
Sesime Gel, Hüseyin Karabey
Gittiler, Kenan Korkmaz
Kumun Tadı, Melisa Önel
Bir Varmış Bir Yokmuş, Kazım Öz
Ben O Değilim, Tayfun Pirselimoğlu
Deniz Seviyesi, Esra Saydam & Nisan Dağ
Ayhan Hanım, Levent Semerci
İtirazım Var, Onur Ünlü

*Festival programında yer alan diğer filmler ve ayrıntılı bilgilerine 6 Mart Perşembe akşamından itibaren İKSV’nin resmi web sitesinden ulaşılabilecek.