3 (2010): Tykwer Berlin’de

Kaan Karsan
Kaan Karsan
21 Temmuz 2011

Tom Tykwer iki büyük Hollywood prodüksiyonu(the International, Cloud Atlas) arasında, kendi şehri Berlin’e “3” ile dönerken, bir yönetmenin bildiği topraklarda tüm ipleri eline alarak kendini nasıl bulabileceğini görmek, bir sinemasevere büyük keyif veriyor elbette ki. “The International” ile kendi özgünlüğünden uzaklarda, adeta fazla önemsemediği bir film yapan Tykwer, bu kez  daha önce seyirciye “Run Lola Run”da sunduğu o “başka bir şey izlemek” hissini yine tattırıyor ve her yönüyle kendi sinemasını yapıyor ve belli ki hangi Hollywood prodüksiyonunun başına geçerse geçsin, her daim Avrupa sinemasında büyük ağırlığı hissedilen Alman sinemasından asla kopmayacağımı da cümle aleme göstermek istiyor.

“3” filminden belki de ciddi bir “Vicky-Christina Barcelona” olarak bahsetmek insanoğlunun etiketleme merakından ileri gelecek olsa da, film genel hatlarıyla tematik açıdan benzer bir duygusal çıkmaza(ya da bazı açılardan duygusal çıkış yoluna) yelken açıyor. Adam kadını sever, kadın adamı sever, kadın başka bir adamı sever, adam başka bir adamı sever; ancak ikisinin de sevdiği bu “başka bir adam” aynıdır. Yani çiftimiz, bir anda bir anda benliklerinin derinliklerinde gizledikleri ve belki de kendilerine dahi itiraf edemedikleri, ortak bir sırra sahip olmuşlardır. Bu sır ise heteroseksüel, homoseksüel ve biseksüel bir ilişki yumağının kapıda beklediğinin habercisidir.

Tykwer, kendi şehrinde, tanıdığı karakterlerle başarılı bir sinema yapıyor.

Belirtmekte fayda var, Tom Tykwer filminin ilk yarım saatindeki stilize yönetimiyle beklentileri fazla yükseltiyor. Filme can katan, ruh veren bütün farklılıklar sanki filmin ilk yarım saatindeki detaycı anlatıma yedirilmiş. Bu nedenle filmin geri kalan doksan dakikası tamamen olayların nasıl gelişeceğine odaklanınca, yönetmenin tutarlılık konusunda biraz bocaladığını düşünmek mümkün. Fakat tam tersi bir açıdan bakıp da Tykwer’ın ilk kısmı yalnızca girizgah olarak hikayeden farklı bir boyutta konumlandırdığını düşünüp, bu mevzuya pek takılmamak da bir o kadar mümkün.

Aşkın tanımsızlığını ve tahmin edilemez olmasını son derece akıcı, sarsıcı ve dokunaklı bir dille, mizah unsurlarını hiçbir zaman dışlamayarak seyirciye aktaran Tykwer, öykü anlatıcılığındaki başarısını bir kez daha gösteriyor. Zaten Perfume gibi sinemaya uyarlaması büyük bir yetenek gerektiren bir kitabı uyarlama başarısına nail olan bir anlatıcıdan söz ediliyorsa “3” filmindeki anlatım başarısının şaşırtıcı olduğu söylenemez. Hanna, Simon ve Adam karakterlerinin birbirleri arasındaki ilişkileri ve çatışmaları öyle başarılı bir şekilde veriliyor ki izleyene, kişi sanki iyi bir roman uyarlaması seyrediyormuş gibi hissediyor kendini kimi zaman. Senaryoyu da kendi yazan Tykwer, bundan nedenle karakterlerini öyle iyi tanımış ve yaratmış ki, film bu alanda fazlasıyla ikna edici olmayı başarıyor.

“3” ile ilgili yazılacak bir yazıda filmin üç başrol oyuncusunun, Sophie Rois, Sebastian Schipper ve Devid Striesow’un müthiş oyunculuk başarılarından bahsetmemek büyük bir hata olacaktır. Zira oldukça zorlayıcı, derinlikli karakterleri gerçeğe dönüştürme konusunda müthiş bir çaba göstermiş oyuncular. Öyle ki “Aşk”ın tanımını bozan, onu baştan yapan,  kavramın içini genişleten bir filmde bu iddialı çabanın baş muhattaplarından biri olmak ve bunu hakkıyla yerine getirebilmek üstün bir yeteneğin ve çabanın ürünü olsa gerek.

“3” yer yer tempo sorunları yaşıyor, yan hikayelerini ölçülü bir ağırlık vererek anlatamıyor belki; ancak bu eksiklikler, “3” filminin son dönem sinemalarımızı ziyaret edecek en ilgideğer filmlerden biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Zaten film sadece Tom Tykwer gibi, kafasındaki sinemayı yapmaya çalışan, bir stil sahibi bir yönetmenin kendi topraklarına döndüğü bir film olması yönüyle bile yeterince dikkat çekici. Geç gösterim şansı bulsa da, yaz aylarının vizyondaki en iyi tercihlerinden biri “3” .

Kaan Karsan

kaankarsan@gmail.com

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5