Three Steps Above Heaven (2010): Bir Tutam Asi Genç(lik)

Seçil Toprak
Seçil Toprak
28 Mart 2013

Filmin konusunu  birbirinden uzak dünyaların insanı olan ve karakterleri gece ile gündüzü andıran iki gencin “imkansız” aşkı olarak tanımlayabiliriz. Bir yanda Babi, diğer yanda H.

Geçtiğimiz ağustos ayında vizyona giren Ma Premiére Fois’nin öncülü 3 Metros Sobre el Cielo. Tabiî konuya bakınca bu filmin öncülleri epey mevcut ancak bahsettiğimiz öyle esinlenme falan değil. Ma Premiére Fois (2012), düpedüz bu filmden aparttığı sahnelerle kurmuş yapısını. Yani benzerlik konu benzerliğiyle sınırlı değil, ancak yeniden çevrimden de söz etmemiz mümkün değil çünkü Ma Premiére Fois dakikalar ilerledikçe yolunu öncülünden ayırmış ve farklı bir sona imza atmış bir film. Hal böyle olunca, gösterim tarihlerindeki öncelik ve sonralık durumundan çoğu izleyici hangi filmin önce hangisinin sonra olduğunu şaşıracaktır. Üstelik filmin orijinalinin sonradan gösterime girmesi, Ma Premiére Fois’nin “taklit” değil öncül olduğu bile sanılabilir. Dolayısıyla yapım yıllarına dikkat!

 Her Daim İlham Olan Jim Stark

Jim Stark, malumunuz, 1955 yapımı Rebel Without A Cause (Asi Gençlik) filminin baş kahramanı.  James Dean’in bedeninde can bulan bu eşsiz kahraman, kendinden sonra gelen özellikle gençlik filmlerinde, çevresiyle uyumsuz, başkaldıran tiplemelere esin kaynağı olmuştur. Benzerlik kurma eylemlerinin vazgeçilmez öğelerindendir Jim Stark. 3 Metros Sobre el Cielo da bu tarz bir benzerlik kurma eylemine soyunuyor ve merkeze yerleştirdiği iki gençten erkek olanı yani H.’yi bir nevi Jim olmaya soyunduruyor. Tabiî James Dean’in hem asi hem de naif, kırılgan karakterini evirip çevirip yan gülüşü, motorsikletinden güç alan karizması (ya da motosikletli olmayı özgür ve karizma yapıcı sanan sığlığı) olan bir tiplemeye dönüştürüyor. Bunların yanına okul ve aile problemlerini de ekleyip “zeki ama sorunlu”, “aşkın adam edeceği” bir erkek profili yaratıyor film. Tabiî bu erkeği dizginleyecek, dizginlerken de kendi munisliğini bir ölçü kısıp yanına cinsel şehvet de ekleyebilecek bir kız profili gerek! O profil için de filmografisinde en tanıdık filmi Melissa P. olan Maria Valverde (Babi) seçiliyor.

Filmin tamamını Amerikan filmlerinin klişe, karton tiplemeleri dolduruyor dersek yalan söylemiş olmayız. Ellili atmışlı yılların, boynundaki şalını çıkarıp amansız yarışları başlatan fettan, şuh kız klişesi bile yerini bulmuş filmde. Yalnız bunlar o kadar yapay duruyor ki bir türlü filmle eklemlenemiyorlar. Her anı belli gelişmelerden yaratılan trajediler de kahramanların “olgunlaşabilmesi” adına birer basamak olmaktan ileri gidemiyor.

Ele aldığı konuyu toplama, sunma, sonuca varma açılarından hayli sıkıntılı bir film 3 Metros Sobre el Cielo. Uzun süresi, izleyicinin tekrara düşülen sahnelerde sabrını zorlar nitelikte. Birkaç kez aynı yönde olayların aynı yöntemlerle sıralandığını görüyoruz izlerken. Dolayısıyla izleyenin aklına “Ne gereği vardı?” sorusu gelebiliyor rahatlıkla. Bu da filmin yapısının sarktığının bir göstergesi. Aynı olaya hizmet eden birçok sahneden vazgeçilememesi filmin temel sorunlarından biri. Tabiî yaratılan karton kişilikler ve yapay atmosfer bu sorunların bile önüne geçiyor.

 

Türkçe Adı: Aşka Yükseliş

Yönetmen:  Fernando Gonzales Molina

Senaryo: Ramon Salazar (Federico Moccia’nın romanından)

Oyuncular: Mario Casas, Maria Valverde, Alvaro Cervantes, Marina Salas

Yapım 2010, İspanya

Süre: 118′

 

Seçil Toprak

twitter.com/sec_t

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5