2046 (2004): Kaybedilen Duygular, Özlemler ve Pişmanlıklar

2046 aslında görmekle alakalı bir film, filmi izleyen herkesin hayatından bir “dönem” sunuyor ve bunu görebilmek filmi anlamamazısağlıyor. Filme sadece bakmak yetmiyor yani, bazı şeyleri görmekte gerek. Eğer doğru şekilde bakarsanız, bu filmde kendinizi görebilirsiniz. Kar Wai Wong’u tanımayan birisine göre her ne kadar film biraz ağır ilerlese de, Kar Wai Wong’un diğer filmlerini bilenler için yeni bir görsel ve müzikal şölen.

Filmden kısaca bahsetmek gerekirse, ki yüzelsel bir şekilde; Bu görsel şölende yazar 2046 adlı bir hikaye yazmaktadır.2046 geçmişin tekrar yaşandığı bir gelecektir. 2046’da zamana dair bir kavram yoktur. Zaten filmin başında da dediği gibi kaybolan anıların tekrar yaşandığı bir yerdir. Buraya zaman zaman bir tren kalkar. 2046′nın var olup olmadığını bilen de yoktur, çünkü oraya giden hiç kimse geri dönmek istememiştir. Bir kişi hariç, o da filmin içinde…

Müzikleri ve görsel şölen tadında ilerleyen sahneleri ile 2046 keyif verici bir atmosfer yaratsa dahi filmin içine girmek biraz zor. Hikaye  kendini net bir şekilde sunmuyor bizlere. Filmin bir konuyu anlatmak gibi bir çabası da yok aslında, ya da bir durumu, ya da bir olayı.. Filmde herkesin anlayabileceği ortak bir düşünce de yok zaten, herkes başka bir şey düşünebilir, o yapıda bir film.

Özellikle Yazarın anlatıcı olması ise çok hoş ve gerçekten çekici bir durum. Hikayeye sürekli yeni karakterler ekleniyor, sadece iki kişinin hayat hikayesini seyredebileceğiniz bir film değil, hayatının bir çok döneminde, bir çok kişi ile karşılaşan kahramanımız zamanlama olayını tutturamıyor. Yani aslında bizim hayatlarımızı yansıtıyor. Bazen sorgulatıyor. Hatıralarımızla ne kadar mutlu olabileceğimizi.. Ya da onları arkamızda bırakıp, yaşadığımız anın güzelliklerine kendimizi bırakmayı. Kaybedilen duyguların arayışları, geçmiş özlemler ve pişmanlıklar.. Hepsi 2046 da mevcut.

Ve tabii ki filmin müzikleri.. Aslında hepimizin kulağına tanıdık gelen müzikler bunlar. Film boyunca devam eden keman ağırlıklı melodiler, klasik müziğin muhteşem notaları. Filmin üzerinde inanlmaz bir etkisi var müziklerin. Bu görsel şöleni muhteşem yapan şey ve sadelikten kurtaran kısmı da müzikleri.  Belki bir “fa yeung nin wa” kadar etkileyici bir aşk filmi olmasa da, yine de onun kadar başarılı.

Not: Yazı balkabagikralisakir tarafından kaleme alınmıştır.

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5