2013 Toronto Film Festivali (TIFF)

Eray Yıldız
Eray Yıldız
06 Ağustos 2013

5-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan Toronto Film Festivali’nde gösterilecek filmler ortaya dökülmeye başladı. Şimdiye kadar 100’den fazla “gıcık edici” filmin açıklandığı festival, film anonslarına bu hafta da devam edecek. Geçen sene 289 uzun metrajın programa dahil olduğu festivalin bu sene de yaklaşık içerik sayısına çıkacağı söyleniyor.

İlk etapta galasını yapacak beklentisi yüksek filmler American Dreams in China (Peter Ho-San Chan), The Art of the Steal (Jonathan Sobol), August: Osage County (John Well), Cold Eyes (Cho Ui-seok, Kim Byung-seo) olarak belirlenmiş. Açılış gecesinde The Fifth Estate (Bill Condon), kapanışta da Life of Crime (Daniel Schechter) gösterilecek.

Yeni filmleri ilk kez seyirciyle buluşacak olan önemli yönetmenler arasında Ron Howard, Kelly Reichardt, John Wells, Jean-Marc Vallée, Paul Haggis, Nicole Holofcener, Atom Egoyan, Errol Morris, Jason Reitman, Ralph Fiennes, Paul Haggis, Richard Ayoade, David Gordon Green, Alfonso Cuarón, Frederick Wiseman gibi isimler var. Galalar, Özel Gösterimler, Belgeseller, Geceyarısı Filmleri ve Sinemateklerin olacağı festivalin yeni Vanguard Bölümü’nde Onur Ünlü’nün İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film de dahil 4 ödül alan yeni filmi Sen Aydınlatırsın Geceyi de gösterilecek.

Bu yıl kısa süre önce festival veya kısıtlı gösterimle seyirci karşısına çıkan Jim Jarmusch, Asghar Farhadi, Stephen Frears, Andrzej Wajda, François Ozon’un yeni filmleri de Özel Gösterimler’de programda.

Ayrıca bazı göz önündeki oyuncuları bu sene fazlaca yönetmenlik koltuğunda görüyoruz. Keanu Reeves, Ralph Fiennes, Mike Myers, Joseph Gordon-Levitt filmleri çeşitli bölümlerde programda olacak. Yönetmenliğiyle daha çok bildiğimiz Eli Roth’un yeni korku filmi de Geceyarısı’nda gösterilecek.

Yine dört gözle beklediğimiz, Cannes’da bu yıl büyük ödülü alan Blue is the Warmest Color (Abdellatif Kechiche) ve sinemasına kısa zamanda bağımlı eden Steve Mcqueen’in 12 Years a Slave’i gösterimde olacak. Son olarak, ikinci bahsi hakeden, Oscar’da en kötü ihtimalle tüm teknik dalları silip süpürecek olan, Cuaron’un yeni deha turnosolü Gravity ilk yorumlarını burada alacak. Bu hafta açıklanmaya devam edecek film programına son anda Trier’in Nymphomaniac’ını ekleme cüretini gösterirler mi, hep birlikte göreceğiz.

Bu sene 38.’si gerçekleşecek olan TIFF, 2013’ün sürpriz taşlarını ortaya dökmesi ve yeni ödül sezonu tahminlerini hızlandırması bakımından şimdilik ziyadesiyle heyecan verici gözüküyor.