14. Uluslararası Eskişehir Film Festivali Başladı!


Ezgi Küçüktuğsuz
02 Mayıs 2012

Geri sayım bitti, film gösterimleri başladı bile. Birbirinden ilgi çekici filmleri seçmek hiç de kolay değil ancak program yapmak şart. Benim gibi seçmekte zorlananlara yardımcı olmak için naçizane birkaç öneride bulunabilirim diye düşündüm.

Bu sene Türk filmleri açısından zengin; Zenne, Nar, Geriye Kalan, Yeraltı ağır toplar,  herkesin mutlaka mutlaka görülmesi gerekenlerden. Diğerleri öyle olmadığından değil elbette, bu sözü geçen filmleri izlediğim için öyle diyorum.

Zenne‘nin yeri bende çok ayrı. Sadece sinema için, sinemayı sevenlerin değil bu film, tüm ülkeye izletilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sinemayı sevenleri ise tabi ki iki kat derinden etkileyecek çünkü hem muazzam bir emek ve görüntü yönetimi var kostümünden dekoruna, hem de müthiş bir samimiyet. Sesiyle, görüntüsüyle, karakterleri ve gerçekle iç içe hikayesiyle dolu dolu bir film Zenne.

Nar, tarzını çok sevdiğim bir ismin yine tarzını çok sevdiğim bir işi. Etkileyici. Daha açılış sahnesinden itibaren hem de.

Bir sorgu filmi Nar, ve her sorgu filmi gibi şaşırtıcı. Nar taneleri gibi her biri birbirinden bağımsız, farklı insanların tek bir kabuk altındaki macerası, “o kabuk çatlayınca neler olabilir”i gösteriyor bize. Ümit Ünal filmlerinin bir parça tekinsiz, bir parça ürpertici ama merak etmekten kendimizi alıkoyamadığımız dünyasına kaptıracaksınız kendinizi.

Geriye Kalan, bir çok yönden çok önemli bir film. Cesur bir adım. “Modern” insanın ikilemleri, kararsızlıkları ve en çok da sıkışmışlıkları üzerine dürüst, hatta acımasızca bir hesaplaşma. Söyleyeceği çok sözü olan bir yönetmen, çok belli.

Çiğdem Vitrinel’e  Altın Portakal’da En iyi yönetmen ödülünü getiren film, çağdaş/modern/üst tabaka denebilecek eğitimli insanların çilesini, yalnızlıklarını dile getiriyor. İçine sıkışıp kaldığımız “Evli mutlu çocuklu”  ya da “bekar ve özgür ” yaftalarının altını birazcık kazıyıverince ortaya çıkan gerçekler belki görmek istemediğimiz ama hep burnumuzun dibinde olan şeyler. Ama bu “şeyler” her zaman aynı bitmek zorunda değil elbet. Herkes aynı hikayeyi farklı sonlarla yaşıyor herkes hem maktul hem kurban, kimi yürüyüp gidiyor, peki ya Geriye Kalan?

Yeraltı’ya çok fazla bir şey söylemeye gerek yok diye düşünüyorum. Zeki Demirkubuz ismi bir filmi izlemek için zaten yeterli olmalı.

Tepenin Ardı ve Lâl Gece‘yi çok merak ediyorum. Babamın Sesi’ ni aynı şekilde.
Güzel Günler Göreceğiz ve Can Altın Portakal’da aldıkları bol ödüllerle şaşırtanlardan. Neredeyse hepsinin de söyleşileri mevcut. Türk sinemasına destek, izleyiciyle birebir iletişimin kurulabildiği böyle festivallerle büyüyor bence.

Bunların haricinde kısaca söz edebileceğim La Fee, (Peri) Rumba‘dan tanıdığımız ikilinin ikinci filmi. Yine aynı çizgide, benzer renk ve tatta bir film. Hafif slapstick, hafif romantik, hafif müzikli hafif danslı hafif bir film Peri. Rumba’yı sevdiyseniz kaçırmayın derim.

The Kid With A Bike (Bisikletli Çocuk) , Dardenne kardeşlerin Cannes’da jüri özel ödülüni Bir Zamanlar Anadoluda ile paylaşan filmi. Duru ve akıcı diliyle, vaktin nasıl geçtiğini anlamadan tanıklık ediyoruz kırmızı tişörtlü ufaklığın hayatına. Aynı anda hem sakin hem vurucu, hem acı hem de umut dolu minimalist bir eser olmuş. Tabi böyle söyleyince nasıl oluyor bir şey ifade etmiyor biliyorum ancak çok sesli bir yanı olduğu kesin. Duygular arasında geçişler yaşadığımızı fark bile ettirmiyor öyle ustaca ama aslında basit de bir yandan. Su gibi aziz ol diye bir laf vardır bilen bilir, tam da öyle su gibi aziz su gibi duru bir film. Bir de söylemeden edemeyeceğim; eğer aynı film Türkiye’de çekilecek olsaydı eminim ki 1,5 saatlik bir film değil bu 3 sezonluk bir dizi haline gelirdi. Sündürülmeden, ajitasyon yapılmadan, ağlaklaşmadan dram izlemeyi özlemiştim dedirtiyor insana.

Şimdilik tavsiye ve söz edeceklerim bu kadar, gelişmelerle karşınızda olacağız, Şikeste Eskişehir’den bildirdi, herkese keyifli festivaller!

 

 

Yazarın Puanı:
Ekşi Sinema Puanı:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5